Dětství mezi odpadky

Nepořádek z kontejnerů na tříděný odpad u pozemku MŠ v Jungmannově ulici

PŘÍBRAM – Školka nebo skládka? To si často říkají zaměstnanci ale i rodiče dětí, které chodí do obou školek v Jungmannově ulici v Příbrami III. Několikrát za měsíc totiž musí řešit úklid nalétaných odpadků ze sběrného hnízda tříděného odpadu. To stojí u plotu v horní části pozemku školky.

Problém s odpadky ale není způsobený pouze nevhodně umístěnými kontejnery na tříděný odpad, ale především nezodpovědností těch, kteří sem nosí odpadky. Kapacita kontejnerů, především na plast, totiž rozhodně nestačí a tak pravidelně vedle žluté popelnice stojí několik igelitových pytlů s plasty. Jenže ti, kteří je sem nosí, si nedají práci s jejich zavázáním a pak stačí trocha větru a odpadky se rozletí po okolí školky i po její přilehlé zahradě. „Rozházené a rozlítané odpadky tu uklízím několikrát do měsíce. Lidé sem často bez rozmyslu postaví neuzavřený pytel s plasty a když je vítr jako dneska, tak to tady lítá všude a nikoho to nezajímá,“ uvedla paní Míková, která bydlí naproti zahradě školky.

S umístěním hnízda tříděného odpadu u plotu školního pozemku nesouhlasí ani vedení obou mateřinek, jež se v areálu nacházejí.  Už delší dobu usilují o jejich přemístění. „Už několikrát jsme říkali, že ty kontejnery tady nechceme, ale zatím se nic neděje,“ postěžovala si ředitelka MŠ V Zahradě Eva Čechová.

Přitom řešení by nemuselo být vůbec složité. Stačilo by vybudovat kryté stání na kontejnery pro tříděný odpad na širším pruhu zeleně naproti současnému umístění. Kryté stání není v Příbrami nic nového. Architekt Vít Kučera jich několik navrhl při revitalizaci okolí náměstí 17. listopadu. Jedná se o dřevěné konstrukce, ve kterých jsou nádoby na odpad umístěné, ale zároveň přístupné veřejnosti. Ovšem zatím si děti zřejmě dál budou muset hrát mezi odpadky. Tedy aspoň ty v MŠ v Jungmannově ulici…

Komentáře