Čistírna odpadních vod v Příbrami už nemá kapacity pro nová připojení, připravuje se její intenzifikace

Čistírna odpadních vod Příbram. Foto: 1SčV

PŘÍBRAM – Městská čistírna odpadní vod i když byla v minulosti koncipovaná na 67 tisíc ekvivalentních připojení, kterých ale nedosahuje, už nové stavebníky nepřipojí. Vedení města proto připravuje takzvanou intenzifikaci.

To zaznělo na posledním jednání zastupitelů. Na dotaz zastupitele Vladimíra Krále (Šance pro Příbram) zda se na čistírnu odpadních vod (ČOV) dá v současnosti připojit, odpověděl starosta města Jan Konvalinka (ANO). „Na městskou čistírnu odpadních vod je vyhlášena uzávěra protože kapacitně již nedosahuje, je respektive překročena kapacita připojení ekvivalentních obyvatel. Ten problém je tu už delší dobu,“ uvedl starosta na dotaz a dále pokračoval: „My v současné době připravujeme zakázku na zhotovení projektové dokumentace na intenzifikaci čistírny odpadních vod a pokud vše půjde podle představ, tak by jsme mohly v roce 2023 intenzifikaci realizovat. Ta by měla vyjít mezi 100 až 130 miliony korun“.

V současné době podle radnice provozovatel vodohospodářského majetku, kterým je 1. SčV, dává takzvaná podmínečná povolení. „Kde říká, ano můžete se připojit na kanalizaci, ale až po tom co proběhne již zmíněná intenzifikace. Jinak si nový stavebníci musí pořídit vlastní čistírnu odpadních vod nebo svoji jímku,“ ještě doplnil Jan Konvalinka

Zastupiteli Vladimíru Královi se odpověď moc nelíbila a tak se ještě dotazoval: „Kde se tedy stala chyba, podle mých informací byla ČOV plánována na 60 až 70 tisíc obyvatel. Není to náhodou špatnou údržbou, nebo něčím takovým?“

Podle vedení města nikoli. „No rozhodně problém údržby to není. Máte pravdu skutečně ČOV byla dimenzovaná na 67 tisíc ekvivalentních obyvatel a té kapacity nedosahuje. Je to vlivem ne zcela dokonalých konstrukčních řešení, která se v čase ukázala, byť byla tak projektována, že nejsou natolik výkonná, aby tolik odpadních vod mohla absorbovat,“ reagoval starosta.

Podle něj je velkým problémem v čistírně, problém balastní vody. „To je vody, která se nám při větších deštích valí do čistírny, tak jak je splašková kanalizace místy propojená s tou dešťovou a vzniká tam obrovská zátěž. To jsou prostě problémy, které tam jsou a my jsme v tuto chvíli nastoupili cestu, abychom ty problémy řešili. A to v mírně slušném a krátkém horizontu,“ vysvětloval Konvalinka.

„Rád slyším slova pana starosty, že se situace řeší v krátkém horizontu, protože tento stav je neudržitelný,“ zakončil diskusi o ČOV zastupitel Vladimír Král.

Komentáře