Blíží se další ročník Běhu pro republiku, zaregistrovat se můžete už nyní

LEŠETICE – Památník Vojna  v Lešeticích u Příbrami, symbol hrdinství a vlastenectví, se chystá přivítat již tradiční událost, která připomíná významné okamžiky v dějinách České republiky. Běh pro republiku se na tomto významném místě koná při příležitosti 105. výročí vzniku Československé republiky. Jedná se o unikátní akci, která každoročně uctívá památku lidí, kteří byli v minulosti uvězněni v táboře Vojna a dalších komunistických lágrech.

Toto nádherné setkání nám připomíná odvahu a obětavost všech těch, kdo byli násilím a pronásledováním nuceni bojovat za svobodu a demokracii. Letošní ročník si také připomene válečného hrdinu generála Rudolfa Pernického, který byl 13. března 1949 ve vykonstruovaném procesu odsouzen ke dvaceti letům těžkého žaláře na 10 let pro trestné činy velezrady, úklady proti republice a neoznámení trestného činu. Trest odpykával nejprve na ve věznicích na Borech v Plzni a v Opavě a poté téměř osm let pracoval v uranových dolech v Jáchymově a na Bytíze. „Jeho příběh je symbolem nezlomné vůle a oddanosti vlasti,“ říká pořadel akce Josef Hovorka.

Hlavním bodem programu, který se uskuteční 22. října, je samozřejmě Běh pro republiku, který bude probíhat na okruhu Vojna – Žežice – Lešetice – Vojna, s celkovou délkou 5 km. Pro děti je k dispozici speciální trať o délce 200 metrů. Běh probíhá v malebném okolí Památníku Vojna, kde byly nedávno instalovány informační panely, představující konkrétní místa a příběhy politických vězňů. Tyto panely jsou vybaveny obsahem pro chytré telefony, což umožňuje návštěvníkům prozkoumávat historii na vlastní kůži.

Pro ty, kteří nejsou zrovna běžeckými nadšenci, je k dispozici procházka na 5 km, kterou lze absolvovat v doprovodu rodiny, přátel nebo dokonce se psem. Tato procházka je skvělou příležitostí k reflektování na události minulosti a k uctění památky těch, kteří obětovali svou svobodu za lepší budoucnost.

Registrace do všech závodů, včetně dětského běhu, jsou možné online na oficiálních stránkách události behprorepubliku.blogspot.com nebo na místě v den konání akce. Nezapomeňte se přidat k tisícům lidí, kteří se sejdou u Památníku Vojna, aby společně uctili památku těch, kteří bojovali za svobodu a demokracii.

Reportáž z jednoho z minulých ročníků:

Komentáře