Zastupitelstvo se neslo ve znamení hádek okolo rozpočtu a střednědobého rozpočtového výhledu

Příbramské zastupitelstvo. Ilustrační foto.

PŘÍBRAM – Letošní poslední zasedání příbramského zastupitelstva lze s trochou nadsázky nazvat i první letošní silvestrovskou estrádou, neboť si v mnohém se zábavnými pořady nezadala. Zvlášť v bodě projednávání rozpočtu na příští rok a jeho střednědobého výhledu.

Vzhledem k tomu, že se projednávalo několik zajímavých bodů a před Vánoci tím nechceme dopodrobna obtěžovat, k některým tématům ještě na přelomu roku vrátíme. Tento text berte spíš jako jakousi upoutávku a letmé shrnutí.

Nejdiskutovanějším bodem byl rozpočet města na příští rok, kdy se několikrát do diskuze zapojil i bývalý radní města a ekonom Václav Dvořák, který je nyní členem finančního výboru a v minulosti připravoval městské rozpočty. Jemu a opozici především vadí, že současné vedení města začíná podle něj nerozvážně utrácet peníze, které se mu v minulých letech podařilo našetřit a primárně měly být použité na chystanou opravu a modernizaci bazénu.

Dalším sporným bodem byl střednědobý rozpočtový výhled, kde opozici i Václavu Dvořákovi vadí především zamýšlený 400 milionový úvěr na zmíněnou opravu bazénu. Celá diskuze k oběma bodům se nesla v duchu invektiv, které začal ve své řeči místostarosta Martin Buršík (ANO) směrem k Václavu Dvořákovi a olej do ohně pak přidal Jindřich Vařeka (ANO) svými výroky na adresu finančního výboru, který ovšem paradoxně vede Marta Frýbertová, taktéž z hnutí ANO a která jako jediná z finančního výboru neměla k navrhovanému rozpočtu i rozpočtovému výhledu žádné připomínky a bezvýhradně obojí podporovala.

Korunu celé diskuzi nasadil, jak už začíná být zvykem, právě Jindřich Vařeka, který na závěr téměř hodinové diskuze o střednědobém rozpočtovém výhledu prohlásil, že se vlastně diskutuje o ničem, protože je vlastně jedno, co se do výhledu napíše, neboť to nakonec stejně nevyjde.

Drobnou perličkou pak bylo hlasování radního a zastupitele Svatopluka Chrastiny z ODS, který před časem v „srdceryvném“ projevu kritizoval chystanou opravu bazénu jako megalomanskou, aby se těsně před hlasováním zdejchnul jako pára nad hrncem a který nyní rozpočet pro příští rok podpořil i přes to, že v něm je i částka 50 milionů na zahájení přípravných prací oprav bazénu. U následujícího bodu, kterým byl střednědobý rozpočtový výhled, ovšem nezapomněl zopakovat svou kritiku plánované 400 milionové půjčky na bazén s tím, že výhled nepodpoří. Nicméně jako radní na zasedání rady města 25. listopadu návrh střednědobého rozpočtového výhledu podpořil, protože byl schválený všemi sedmi hlasy rady města. Tím si Svatopluk Chrastina dělá z úst… (no však víte 🙂 )

Zápis z jednání rady města najdete ZDE.

Dalším zajímavým bodem bylo jednání o ceně vody pro příští rok, kde nakonec došlo k předpokládanému zvýšení o 16 korun na 92 korun za kubík. Překvapivý byl ale například postoj obou zastupitelek za KSČM, které ani náznakem nebojovaly za nějaké možné snížení této částky a bez mrknutí oka navýšení odmávly.

Za zmínku stojí ještě diskuze kolem vyhlášky na omezení zábavní pyrotechniky, kterou někteří zastupitelé kritizovali jako nedostatečně připravenou a požadovali do budoucna její úpravu. Nicméně nakonec byla schválená v navržené podobě, jen z ní vypadl původně navrhovaný 6. prosinec jako den, kdy se v uvedených lokalitách nesmí zábavní pyrotechnika používat. Perličkou bylo, že v tomto bodě se snad poprvé shodli i zastupitelé Vladimír Král (Šance pro Příbram) a František Hauser (ANO), kteří jinak společnou řeč nacházejí velmi obtížně, respektive snad vůbec.

Komentáře