Zámeček by se měl dočkat odvlhčení

PŘÍBRAM – Sklepení a přízemí budovy Zámečku – Ernestina se řadu let potýká z vlhkostí, kvůli které plesniví a opadává zdivo. Radnice se proto rozhodla obvodové zdi odvlhčit.

„Každoročně žádáme o dotaci a nyní by dotace okolo půl milionu korun měla pokrýt část těchto nákladů, které se pohybují okolo 1,2 milionu korun,“ řekl místostarosta Martin Buršík. V souvislosti s vlhkostí ale město bude muset řešit i nadměrný výskyt radonu. Na něj se přišlo před několika lety, kdy se uvažovalo o celkové opravě budovy z tzv. Norských fondů.

Při přípravě tohoto projektu došlo ale ke zjištění, že ve sklepních prostorách, kde býval hudební klub Index, jsou několika násobně překročené limity na výskyt radonu, který se navíc váže na vodu. Místo povolených 400 becquerelů na metr3 bylo v těchto prostorách naměřeno okolo 1300 becquerelů. Bohužel Příbram tehdy dotaci z těchto fondů nezískala.

Město se proto rozhodlo postupovat po malých krůčcích a každý rok udělat část potřebné rekonstrukce. Podobně se postupovat i u dalších projektů. Jedním z nich by mohla být i oprava kulturního domu, kde se celkové náklady odhadují na částku okolo 170 miliónů korun.

Komentáře