Václav Dvořák: Jindřich Vařeka mlží, osobně jsem přesvědčen, že jej na kandidátce uvidíme

Názory v rubrice „Váš názor“ se nemusí shodovat s názory redakce.

PŘÍBRAM – Ekonom a bývalý radní a zastupitel města Václav Dvořák reaguje na možnou kandidaturu Jindřicha Vařeky na post senátora, o které se mluvilo na posledním jednání zastupitelů.

Z jednání ZM jsem se 25.5. dozvěděl, že Jindřich Vařeka zatím neví, zda bude kandidovat v příbramském volebním obvodu za ANO na senátora. Dotázal se jej na to zastupitel pan Král a vedle neurčité odpovědi dostal od pana Vařeky za svůj dotaz i vynadáno. Prý je to osobní věc pana Vařeky a netýká se to města.

Bývalý starosta Příbrami Jindřich Vařeka

Myslím si, že dotaz pana Krále byl legitimní a města se týkal. Snad ještě všichni máme v paměti situaci před komunálními volbami 2018 a krátce po nich. Jindřich Vařeka kandidoval jako lídr ANO na starostu. Vzhledem k tomu, že si vrabci na střechách štěbetali, že již politiku dělat nechce, dostal několik dotazů, co opravdu zamýšlí. Naposledy se jej na to ptal Václav Švenda, staronový zastupitel za TOP, při volbě nového starosty. Srozumitelná odpověď nikdy nepadla, samé vytáčky a mlžení. Pan Vařeka byl úspěšný starosta úspěšné koalice a jako takový získal svému ANO mnoho hlasů. Nikdo neumí říci, jak by to u voleb dopadlo, kdyby nebyl v čele kandidátky, nebo kdyby jasně prohlásil, že již starostovat nechce. Při volbě starosty dostal vzhledem ke své minulosti důvěru všech zastupitelů. Nicméně po půl roce se ukázalo, že vrabci měli pravdu, a pan Vařeka, asi k překvapení mnoha voličů, funkci starosty opustil. Odůvodnil to starostí o rodinný majetek po úmrtí otce, kdy se již nemůže své funkci věnovat tak, jak by bylo potřeba.

Václav Dvořák při jednání zastupitelů

Je samozřejmě věcí pana Vařeky, zda kandidovat bude či ne. Měl by ale být jako politik vůči svým voličům pravdivý a srozumitelný, nemlžit. I zastupitelé mají právo vědět, zda se jejich kolega chce ucházet o další politickou funkci, která je na plný úvazek. Osobně jsem přesvědčen, že jej na kandidátce uvidíme. Důvody jeho dalšího myšlenkového zvratu si ale musíme sami domyslet. 

 Václav Dvořák

Komentáře