V galerii příbramské nemocnice vystavuje osmiletý Martin Jan Havel

Galerie příbramské nemocnice.

PŘÍBRAM – V nemocniční galerii je k vidění poslední letošní výstava. Galerie Gaudii gratia zapůjčila svůj prostor pro výstavu autorských fotografií z dílny osmiletého Martina Jana Havla.

Martin je z Prahy a fotí od svých cca 4 let.  Za sebou má ve svém věku již 5 autorských výstav, ta první byla doplněna poezií Jitky Dolejšové, která má k dětem a veršům velice blízko, je autorkou scén pro loutkové divadlo, říkanek a veršů do slabikářů.

Na začátku byla snaha, jak nenásilně přimět Martina k procvičování jemné motoriky prstů ruky, a protože se oba Martinovo rodiče úspěšně věnují fotografování, byl zajímavý způsob potřebného cvičení nasnadě. Martin totiž od malička trpí epileptickými záchvaty, jejichž důvod je v blízkosti řečového centra. Martin proto neslyší rozdíly mezi některými písmeny a z toho vyplývá zhoršená kvalita jeho řeči, problém má také s jemnou i hrubou motorikou.

foto: Martin Jan Havel

Jako mnoho jiných lidí, má Martin na druhé straně dar, který jiní postrádají. Podvědomě cítí jemné niance obrazu, hru světla a stínu, nebojí se protisvětla. Veškeré vystavované fotografie jsou přitom bez zásadních úprav.

Martinovi je sice jenom 8 let, za sebou má ale kromě autorských výstav i vítězství v soutěži E-mo-ce, kde se neuváděl věk autora a Martin tak vyhrál i nad dospělými. Vyhrál také soutěž Czech Photo Junior,  v rámci které posuzuje snímky malých fotografů mezinárodní porota klasické soutěže Czech Press Photo, a to je skutečně obrovský úspěch. Martin je přes svá zdravotní omezení „obyčejný“ malý kluk se spoustou dalších zájmů. Rád plave (naučil se to v 5 letech sám), baví ho i počítač, tablet, různé hry, skládá Lego a cizí mu není ani tlapková patrola.

Všechny vystavené fotografie, které budou v nemocnici k vidění až do konce prosince, budou prodejné. Případný výtěžek poputuje na transparentní účet, z něhož rodina Martinovi uhradí potřebné rehabilitace, které zdravotní pojišťovny nehradí a které jsou ale pro Martina tolik důležité.

Velmi rádi spojujeme krásno s pomocí někomu, kdo to potřebuje, a malý fotograf Martin si váš zájem určitě zaslouží. Zveme vás proto na neotřelou výstavu autorských fotografií osmiletého Martina Jana Havla, jehož fotky najdete v galerii nemocnice, v přízemí pavilonu C.

Komentáře