První závod mistrovství světa skončil pro české triatlonisty, včetně příbramského rodáka Zikmunda, zklamáním

Tomáš Zikmund. Foto: Česká triatlonová asociace

ABU DHABÍ/ČR – Světový triatlon vstoupil v Abú Dhabí do nové sezony a spolu s ním i dva čeští reprezentanti. V prvním závodě mistrovství světa (WTCS) obsadila Petra Kuříková 49. místo, Tomáš Zikmund dokončil při své premiéře v nejprestižnějším seriálu na 55. příčce. Oba se tak vracejí výsledkově zklamaní. Zvítězili Britové Alex Yee a Beth Potterová.

Sedmidílný seriál mistrovství světa odstartoval v pátek 3. března v luxusní Yas Marině a na přilehlém motoristickém okruhu, kde se závodilo na tratích sprint triatlonu – 750 metrů plavání se uskutečnilo ve sluncem prohřáté zátoce se zakotvenými luxusními jachtami, 20km cyklistika i 5km běh se odehrály na okruhu, který hostí závody formule 1 a jeho součástí jsou také mírné kopce.

Pro oba české reprezentanty měl závod podobný průběh. Kuříková šla z vody na 35. příčce, když na nejlepší plavkyni Sophii Coldwellovou ztratila 38 sekund. Zikmund vyplaval jako 39. s odstupem 31 vteřin na Francouze Vincenta Luise.

Právě s touto částí závodu byli oba reprezentanti spokojení. „Rozestup na čelo nebyl velký a na kole jsem se pak dostala do hlavního balíku,“ řekla Kuříková. A podobně hovořil také Zikmund: „Na první bójce jsem měl dobré postavení, povedla se mi i druhá, pak mi sice začaly ubývat síly, ale stejně jsem byl spokojený, protože jsem měl hlavní skupinu nadosah,“ řekl.

Z kola ovšem oba sesedali zklamaní. Kuříková se neudržela v hlavní skupině a cyklistickou část dokončila ve skupině na 43. až 59. místě, do běhu pak šla z 59. místa. „Hned od začátku mi chyběla síla v nohou, takže jsem propadala a byla jsem ráda, že jsem mohla pokračovat s tou menší skupinkou. Touhle částí závodu jsem hodně zklamaná. Mám za sebou velmi náročné třítýdenní soustředění, po kterém jsem ještě nestihla plně zregenerovat. Moje pocity byly podobné jako loni, kdy jsem po soustředění nedokončila závod Světového poháru v Arzacheně. Tehdy bylo tělo vyčerpané podobně jako dnes,“ hledala důvody neúspěchu Kuříková.

Česká reprezentantka se pak posunula v běhu o deset pozic – závod dokončila na 49. místě se ztrátou 3,5 minuty na vítěznou Britku Beth Potterovou. „S výsledkem nejsem spokojená, ale vím, že jsem na trati nechala všechno, co jsem mohla. Příští týden mě čekají Arena Games, proto musím co nejrychleji zregenerovat, ale ještě pak mám dva a půl měsíce na to, abych vylepšila to, co se dnes nepovedlo.“

Na začátku cyklistické části mohl na místo v hlavním balíku pomýšlet také příbramský rodák Tomáš Zikmund, protože se dostal do skupiny, které se později podařilo dostihnout čelo závodu. „Cítil jsem se dobře, v technických pasážích jsem dokonce klukům trochu ujížděl, ale pak jsem doplatil na to, že nejsem vyježděný v balíku s takto dobrými závodníky. V jednu chvíli jsem neodhadl, jak se skupina zachová, protože na moment skoro zastavila a pak se začala trhat. Udělala se mezera, kterou už se nepodařilo smazat. Mrzí mě to o to víc, že si myslím, že výkonnostně jsem tam mohl být s nimi,“ řekl zklamaně.

Cyklistickou část pak zakončil ve skupině na 52. až 55. místě, ze které si doběhl pro 55. místo. Jako první proběhl cílovou rovinkou pod vysokými bílými tribunami motoristického okruhu Brit Alex Yee, na kterého český reprezentant ztratil 4 minuty a 28 vteřin. „Určitě jsem pomýšlel na lepší výsledek, než je 55. místo, mrzí mě především chyba v cyklistice. Na druhou stranu jsem si přijel také pro zkušenosti, které si odvážím,“ dodal český triatlonista.

Příští závod seriálu mistrovství světa se uskuteční 13.-14. května v Jokohamě.

Výsledky Mistrovství světa, Abú Dhabí, 3. března 2023

Muži: 1. Alex Yee (V.Brit.) 52:53, 2. Vasco Vilaca (Port.) 52:59, 3. Manoel Messias (Braz.) 53:06 … 55. Tomáš Zikmund 57:21

Ženy: 1. Beth Potterová (V.Brit.) 57:56, 2. Sophie Coldwellová (V.Brit.) 58:14, 3. Taylor Spiveyová (USA) 58:27 … 49. Petra Kuříková 1:01:23

Kompletní výsledky najdete zde.

Komentáře