Přijďte se do lesoparku Litavka podívat na zvířata, ale nekrmte je (fotogalerie)

Kozy kamerunské můžete vidět v lesoparku u Litavky.

PŘÍBRAM – V lesoparku za fotbalovým stadionem od loňska funguje neveliká obora. Pro výletníky bylo poblíž vybudovaný altán s krbem a také skluzavka pro nejmenší děti. Po otevření naučné stezky v roce 2015 začaly rodiny s dětmi, turisté i cyklisté tento krásný přírodní kout kousíček za městem hojně využívat.

V oboře se mohou návštěvníci lesoparku podívat například na ovce kamerunské nebo na muflony. ZOO koutek o výměře asi 2 000 m2 je oplocen a uvnitř jsou i drobné dřevostavby. „Jako je krmelec, slanisko a stáj sloužící ke krmení a chovu těchto zvířat,“ říká ředitel Městských lesů Příbram František Chytka s  apelem na to, aby návštěvníci zvířata rozhodně nekrmili. „Mohou to myslet dobře, ale nevhodné krmivo se zvířatům často stává osudným. Přinejmenším způsobí nemoc, v horším případě smrt zvířete,“ dodává ředitel městských lesů.

Pokud budou mít rodiny s dětmi přesto touhu nějaká zvířata nakrmit, mají zamířit za divočáky na Oboru Skorotín nedaleko Trhových Dušník. Tam jsou kromě divokých prasat, která se jako jediná krmit můžou, také daňci a mufloni. „Divočáci jsou všežravci a tak jim, na rozdíl od býložravých ovcí a muflonů, jen tak něco neublíží,“ vysvětluje ředitel.

Návštěvníci lesoparku také s oblibou využívají zázemí altánu s krbem. Tam je možné si opéci například špekáček nebo ogrilovat masíčko. V okolí altánu jsou lavice, stoly a  odpadkový koš na směsný odpad, nedaleko jsou také umístěny kontejnery na tříděný odpad.

„Naším záměrem bylo na tomto místě vytvořit takové zázemí a atraktivní prostor pro to, aby se stal dalším oblíbeným místem pro výlety Příbramanů, a to se nám, myslím, podařilo,“ uvedl příbramský místostarosta Václav Švenda. Zároveň upozornil i na fakt, že koutek vznikl za podpory společnosti EKO-KOM. „Aby nám kolem posezení zůstalo trvale příjemné prostředí, měli by návštěvníci a zejména ti, kteří na místě pořádají pikniky, svůj odpad vytřídit do nedalekých kontejnerů na papír, plast a sklo,“ dodal místostarosta s dovětkem, že když budou občané svůj odpad třídit, kapacita košů na směsný odpad kolem krbu bude dostačující.

Komentáře