PŘEHLEDNĚ: Kdy se mají otevřít obchody a restaurace, jak se obnoví výuka?

ČR – Vláda schválila podrobný plán postupného uvolňování restriktivních opatření, který by měl platit v případě, že se bude dařit držet šíření koronaviru pod kontrolou.

Ve čtvrtek 23. dubna díky příznivé situaci plán o dva týdny urychlila, poslední vlna rozvolňování tedy nově přijde 25. května. V plném rozsahu se do července výuka do škol nevrátí. Jako poslední by mohli jít do školy žáci druhého stupně základních škol a středoškoláci. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček na tiskové konferenci po jednání kabinetu ve čtvrtek 23. dubna prohlásil, že díky příznivému vývoji vláda urychlí návrat k běžnému fungování.

Otevírat by se prodejny a další provozovny měly podle následujícího harmonogramu:

Od 27. dubna 
V tento den budou zprovozněny všechny maloobchodní provozovny do 2500 metrů čtverečních s vlastním vchodem. Netýká se to však obchodů, které se nacházejí v obchodních centrech. Fungovat začnou také posilovny bez zázemí či autoškoly, otevřou i knihovny, a vnější prostory zoologických a botanických zahrad.
Od tohoto dne se také budou moci konat bohoslužby a náboženské obřady s účastí do patnácti lidí. Další uvolňování pravidel pro bohoslužby kabinet neupřesnil, původní plán počítal s tím, že veškerá omezení zaniknou 8. června.

Od 11. května
Aktualizovaný vládní plán pro tento den počítá s otevřením prodejen v nákupních centrech, provozoven nad 2500 metrů čtverečních mimo nákupcí centra, restaurací s výdejními okénky či zahrádkami, kadeřnictví, muzeí, galerií či výstavních síní. Harmonogram počítá i s otevřením venkovních prostor zámků, hradů a skanzenů a venkovními tréninkovými aktivitami profesionálních sportovců.

Od 25. května 
Od 25. května budou podle nového plánu v provozu vnitřní prostory restaurací, hotely, kempy, dosud nepovolené taxislužby či divadla. Kabinet chce ještě specifikovat, kolik lidí by se mohlo účastnit kulturních, společenských a sportovních akcí. Uvolněny mají být také svatby a provoz vnitřních prostor botanických a zoologických zahrad.

ŠKOLY SE NEOTEVŘOU NAJEDNOU
Ministr školství Robert Plaga řekl, že postupné otevírání bude platit i pro školy. Nejméně se počítá s návratem žáků 2. stupňů základních škol a středoškoláků nižších ročníků.

Od 20. dubna
Nejdřív se vrací studenti na vysoké školy, i to je však omezené, platí to pouze pro studenty posledních ročníků. Při společných aktivitách jich může být maximálně pět. Mohly by se tak konat například státnice či rigorózní zkoušky.

 
Od 27. dubna
V souvislosti s dobrým vývojem epidemie rozhodla vláda ve čtvrtek 23. dubna, že se už od 27. dubna mohou otevřít vysoké školy pro všechny studenty.

Od 11. května
Pokud to situace dovolí, mohly by se v tento den otevřít školy pro maturanty, jde například o konzultace s pedagogy.

Od 25. května
Škola by se mohla otevřít pro mladší žáky. Výuka na prvním stupni přitom bude omezena doporučením, aby se v jedné skupině učilo pouze patnáct dětí bez možnosti průběžně složení skupiny měnit. Družiny fungovat nebudou. O nošení roušek má rozhodnout v hodině učitel, povinně je budou žáci nosit ve společných prostorách škol.

Po 1. červnu
Po tomto termínu počítá ministerstvo školství s prvními maturitními zkouškami. V červnu se pak odehrají také přijímací zkoušky na střední školy. Formou třídních hodin či konzultací by se do škol mohli v posledním měsíci školního roku vrátit i žáci druhého stupně základních škol a středoškoláci, netýká se to studentů posledních ročníků.

Komentáře