Policisté upozorňovali děti na principy správného přecházení

Ilustrační foto.

PŘÍBRAM – Duben je měsícem bezpečnosti, kde se dopravní policisté zaměřují nejen na řidiče, ale také na chodce. V pátek 6. dubna se uskutečnila v Příbrami u ZŠ 28 Října dopravně preventivní akce s názvem „Zebra se na tebe nerozhlédne“.

Policisté, kteří stáli v ranních hodinách v blízkosti školy, upozorňovali děti na principy správného přecházení vozovky. Odpoledne se pak uskutečnila přednáška ve školní družině. „Hlavním cílem je preventivně působit na malé školáky, posílit v nich hlavní zásady při vstupu do vozovky a při této příležitosti je také obdarovat malým dárkem, úkolníčkem s vyobrazením zebry, reflexním odznáčkem nebo pexesem s dopravními značkami,“ řekla policejní mluvčí Monika Schindlová.

Chodci by měli vědět:

– přechází se přes přechody, pokud jsou na dohled,

– při přecházení je dobré navázat oční kontakt s řidičem,

– před vstupem do vozovky musíme odhadnout, zda vozidlo stihne bezpečně zastavit,

– je nutné počkat, až automobil opravdu zastaví,

– při přecházení si musíme všímat i druhého jízdního pruhu. Jeden vůz nám dá přednost, v protijedoucím vozidle si ani motorista nevšimne, že někdo jde přes silnici,

– musíme respektovat signalizaci, červená znamená stůj,

– neexistuje absolutní přednost chodců na přechodech!

– pokud není přechod, můžeme komunikaci přejít na přehledných místech, ne před křižovatkou, v zatáčce apod.,

– je nutné se 3x rozhlédnout – vlevo, vpravo a znovu vlevo,

– je důležité nosit reflexní prvky, za šera nebo při hustém dešti je takto označený člověk vidět až na 200 metrů. Od února roku 2016 navíc platí nová povinnost chodců. Musí na sobě mít reflexní prvek, pokud se pohybují mimo obec podél okraje vozovky za snížené viditelnosti, kde není veřejné osvětlení. Prvek by měl být umístěn tak, aby byl dobře viditelný zepředu i zezadu pro ostatní účastníky silničního provozu a měl by být směrem do silnice. Jestliže chodec takto označen není, hrozí mu bloková pokuta do výše dvou tisíc korun.

Komentáře