Policisté se v Příbrami zaměřili na bezpečnost chodců

Ilustrační foto. Foto: Policie ČR

PŘÍBRAM – Příbramští policisté se v pátek 17. března zaměřili na chodce. Kontrolovali, zda se řídí světelnými signály a dopravními značkami. Cílem této bezpečnostní akce byla prevence i to, aby se chodci chovali zodpovědně. Mnozí chodci totiž stále věří mýtu, že mají na přechodu absolutní přednost.

„Před vstupem na silnici se musí přesvědčit, jestli ji mohou bezpečně přejít, aniž by ohrozili sebe či ostatní účastníky silničního provozu,“ říká policejní komisařka prevence Monika Schindlová. Chodci musí brát ohled na vzdálenost a rychlost jízdy přijíždějících vozidel a užívat veškeré vyznačené přechody pro chodce, pokud je od nich vzdálený do 50 metrů. „Na přechodu se chodí vpravo a je dobré navázat oční kontakt s řidičem, případně pohybem ruky nebo přikývnutím ověřit, jestli vás šofér registruje,“ připomíná příbramská policejní komisařka.

Chodci se musí řídit veškerými dopravními předpisy, neboť jejich nedodržování může mít fatální následky. Nesmí proto například vstupovat na přechod bezprostředně před blížícím se autem, překonávat zábradlí nebo jiné zábrany na vozovce ani vstupovat na přechod, přijíždějíli vozidla s právem přednostní jízdy. „Neexistuje absolutní přednost chodců na přechodech,“ uzavírá policejní komisařka Monika Schindlová.

Komentáře