Policisté se dnes u Nového rybníku zaměří na bezpečnost cyklistů

Foto: Policie ČR

PŘÍBRAM – Dnes odpoledne narazí cyklisté v okolí Nového rybníka na policisty, ale nemusí se bát pokuty, budou jim pouze připomínat zásady bezpečného chování při jízdě na kole. Preventivní akce zaměřená na cyklisty s názvem „Na kole jen s přilbou“ si klade za cíl připomenout cyklistům, že jsou spolu s chodci na silnicích nejzranitelnější skupinou.

„Ochranná přilba je povinná pro cyklisty mladší 18 let a měli by ji mít na hlavě řádně připevněnou. Doporučována je však i dospělým cyklistům. Jízdním kolem se z hlediska provozu na pozemních komunikacích rozumí i koloběžka, tudíž se pro jízdu na ní vztahuje také povinnost nošení přilby,“ apeluje na cyklistickou veřejnost policejní komisařka Monika Schindlová.

Akce se chce především zaměřit na fakt, že jednou ze základních příčin zranění či úmrtí cyklistů je právě poranění hlavy. „Dochází k němu nejčastěji nárazem o vozovku, kapotu auta nebo o jinou překážku jako je strom, kámen, patník,“ připomíná Monika Schindlová. Pokud cyklista jede rychlostí 25 km/h a spadne po hlavě na komunikaci, jeho pád odpovídá pádu z výšky 2,5 metru hlavou na beton.

Policisté spolu se členy Týmu silniční bezpečnosti budou dnes odpoledne poskytovat cyklistům preventivní rady a doporučení, například jak má vypadat správně vybavené jízdní kolo. „Jedná se o účinné brzdy, přední odrazku bílé barvy, zadní odrazku červené barvy, oranžové odrazky na pedálech a na paprscích kol. Za snížené viditelnosti musí mít kolo navíc přední světlomet svítící bíle a zadní svítící červeně,“ vyjmenovává výbavu kola Schindlová s tím, že přestože cyklista nepotřebuje žádný řidičský průkaz, musí znát a dodržovat pravidla silničního provozu, a být k dalším účastníkům ohleduplný a opatrný.

 

Komentáře