Policie posiluje hlídky na Dušičky hlídky v okolí hřbitovů

PŘÍBRAM – V tomto týdnu a především o víkendu vyrazí většina lidí na hřbitovy, aby si připomněli své blízké v souvislosti s Památkou zesnulých. Každoročně v tomto období právě na pohřebištích a jejich okolí dochází také ke zvýšení trestné činnosti a to především krádeží.

Všechny hřbitovy v Příbrami jsou otevřené v prodloužené otevírací době od 7 do 19 hodin, tedy večer o hodinu déle než je v době zimního času běžné. Všechna pohřebiště po víkendové vichřici také zkontrolovali pracovníci technických služeb. „Ihned v pondělí po ránu proběhla kontrola areálů a nebyly po větrném víkendu zjištěny žádné závažné škody. Došlo pouze k popadání drobných větviček a místy je povalená výzdoba z hrobů,“ sdělila tisková mluvčí města Pavlína Svobodová s tím, že v tomto období kolem hřbitovů posílí hlídky městská policie.

Jediné, co letošní Dušičky v Příbrami poněkud kazí, je situace kolem zřícené zdi Březohorského hřbitova. Její pád poškodil i několik náhrobků, u kterých nyní technické služby zjišťují jejich majitele. „U některých se nám už majitele podařilo zjistit, navíc na opravu zdi navrhujeme církvi, která je majitelem pozemku, darovat finanční příspěvek ve výši 150 tisíc korun na opravu spadlé zdi,“ řekl místostarosta Václav Švenda, který s březohorskou farností o řešení celé situace jedná.

Kolem Památky zesnulých se na silnice vydává také velké množství řidičů. Mnozí z nich ale patří mezi tzv. „sváteční řidiče“. „Dá se říci, že tito šoféři vyjíždějí za dušičkovými povinnosti a ostatní motoristé by proto měli být ohleduplní, počítat s tím, že mohou být mokré silnice, kde se často nachází spadané listí, a také že mohou potkat šoféry, kteří řídí pouze párkrát v roce,“ připomněla policejní mluvčí Monika Schindlová s tím, že během těchto svátků by na silnicích i vyšší počet policistů kontrolujících právě řidiče.

Kromě bezpečnosti a plynulosti na silnicích bude policie také zajišťovat veřejný pořádek. V terénu, především v blízkosti hřbitovů, na parkovištích, bude maximální počet možných hlídek. Ty se zaměří především na zloděje, které v tomto období láká jak pohřební výzdoba, tak věci odložené v autech na parkovištích poblíž hřbitovů.

Komentáře