Po dvou letech se vrátí socha do Arnoštových sadů

Socha se vrátí na místo v polovině září.

PŘÍBRAM – Na přelomu června a července 2021 poškodil pomník padlým v I. světové válce v Arnoštových sadech před hlavní budovou pošty spadlý strom. Srazil z něj sochu, která by se za pár dní měla vrátit na své místo.

„Oprava poškozené sochy je hotova a socha se může vrátit na své místo. K její instalaci dojde 13. září a měla by trvat celý den,“ říká místostarosta Miroslav Peterka. Poškozena socha jinocha s praporem a ratolestí z dílny Václava Šáry byla od roku 1927 součástí Kotěrova pomníku padlých v 1. světové válce. K její opravě došlo pod dohledem restaurátora Marcela Hrona. 

Při sejmutí z pomníku se v ní našla i časová kapsle. Po dokončení opravy radnice uvažuje o opětovném umístění časové kapsle.  „Až budeme vědět, kdy se ta socha bude osazovat zpátky, tak chceme připravit i ve spolupráci se základními školami nějaký odkaz budoucím generacím, který pak do ní v nějaké časové schránce umístíme,“ doplnil starosta Jan Konvalinka.

Nicméně k umístnění nové časové kapsle dojde později. Město v současné době zajišťuje nové pouzdro i jeho obsah. „Musíme sehnat někoho, kdo nám zprávu příštím generacím napíše na psacím stroji, protože text vytištěný na počítačových tiskárnách léty bledne a stává se nečitelným,“ dodal Miroslav Peterka.

V poničené soše byla nalezena časová kapsle.

Komentáře