Nevyhovuje vám home office? Řešením je coworking

PŘÍBRAM – Koronavirová krize i válka na Ukrajině a s nimi spojené zdražování ukázaly, že na mnoha místech se omezila práce v kancelářích firem. Poměrně velká část činností se přesunula na home office. I ten má ovšem své nevýhody. Jistým řešením se proto jeví coworking. Jeho služeb lze využívat také v Příbrami.

Coworking znamená v doslovném překladu spolu-práce. Jde o sdílený pracovní prostor pro samostatné profesionály, kteří v něm nezávisle na sobě vykonávají své povolání. Na rozdíl od typických kanceláří nejde většinou o zaměstnance téže organizace. „Tento způsob je ideální pro jednotlivce z firem, které zrušily kanceláře a poslaly zaměstnance na částečný a někdy i plný  home office, aby snížily náklady,“ vysvětluje provozovatel Coworkingu Příbram Václav Keberdle.

Třeba to znáte. Váš zaměstnavatel v rámci úspor zmenšil kancelářské prostory a vy jste se i s počítačem přesunuli do panelákového bytu 2+1. V něm ovšem vyrůstají vaše malé děti, které vám komfortní prostředí k práci nikdy nevytvoří. Nebo jste single a pracujete z domu ale k tomu si pustíte televizi, zapnete pračku, zalijete kytky, vyluxujete a večer nemáte skoro nic hotového.

Proto především ve velkých městech začali jednotlivci i menší kolektivy využívat coworkingu. „Po pár dnech jsem si uvědomil, jak neproduktivní jsem byl doma,“ přiznává David, jeden ze zhruba desítky stálých klientů, který těchto služeb v Příbrami užívá. „Skvělé je, že mám k dispozici nejen stůl a židli, ale díky komunitě mám i prostor na sdílení, oběd s kolegy nebo radu od zkušenějších v IT,“ pochvaluje si.

Klientům podle Keberdleho často vyhovuje právě komunitní atmosféra, která se výrazně liší od klasické kancelářské. „Je daleko přátelštější. Mám pocit, že jsme více v kontaktu. Možná je to tím, že jsou v práci kolegové občas i konkurenty. To se stává i tady. Ale zde spolupracujeme a pomáháme si nějak to přitahuje podobně naladěné lidi,“ líčí provozovatel.

Naprosto komfortní jsou nabízené služby. Každé místo v příbramské kanceláři je vybaveno elektrickou zásuvkou, samozřejmostí je stabilní wifi, ale možné je připojit se k internetu i přes kabel. Uživatelé oceňují také možnost 3D tisku, který většinu členů uchvátil. Součástí prostor je kuchyňka s mikrovlnou troubou a několika kávovary.

Možná nyní přemýšlíte, že byste si chtěli vyzkoušet trochu jiný styl práce. Není nic jednoduššího. Stačí kontaktovat Coworking Příbram v Pražské ulici. „První den je na zkoušku,“ vypíchne  Keberdle, jenž míní, že je tento způsob vhodný pro extroverty i introverty. „Někdo první dny nekomunikoval, ale každý se rozpovídal,“ říká s úsměvem a dodává, že potřebné informace včetně ceníku i bonusů najdete na webových stránkách: coworking-pribram.cz.

Komentáře