Na problém s přemnoženými divočáky upozorňovali v Mníšku řadu let, nikdo neposlouchal

Ilustrační foto

MNÍŠEK POD BRDY – Na problémy s přemnoženými divokými prasaty upozorňovali v Mníšku pod Brdy už víc jak před šesti lety. Už tehdy nebyl problém potkat skupinky této zvěře na okrajích města, ale třeba i u pošty poblíž náměstí.  Vedení města chtělo celou věc řešit ať už odstřelem nebo odchytem. Bohužel tehdy se s nimi příliš nikdy nechtěl bavit.

V Mníšku to proto většinou řešili tak, že strážníci městské policie, kteří jsou v Mníšku mimochodem velmi neohrožení, vždy na místo výskytu divočáků dojeli a zahnali je zpět do lesa. S odstřelem přemnožené zvěře byl totiž tehdy problém, protože nebylo možné střílet na nehonebních pozemcích. Proto v Mníšku zkoušeli leccos, od nejrůznějších postřiků, jež slibovali kance odpudit po pasti. A kdyby to jen trochu šlo, asi by zkusili i šamanské zaříkání. Bohužel při tom všem pro okolí byli se svým problém spíš raritou a atrakcí, kterou média využívala v dobách „okurkové“ sezóny. 

Na příslušných místech ke spolupráci nepomohlo ani to, když jedna reportérka pod vidinou akční reportáže chtěla zajet na místo, kde se divočáci často vyskytují. A to i přes varování strážníků, že to není úplně dobrý nápad. O pár chvil se o tom v dané lokalitě ostatně sama přesvědčila, když se před bachyní v lodičkách škrábala na střechu firemního vozu.

Časem se objevila i další města se stejným problémem jako Dobříš, Rakovník, Beroun a další. Teprve až když si to kanci začali čím dál častěji štrádovat po částech hlavního města, začíná se o problému více mluvit a hledat řešení. Najednou se mluví o škodách na majetku, ohrožovaní lidí venčících psy a podobně. Také se mluví o tom, že bude nutně začít přemnoženou černou zvěř střílet, s tím by si ale měli patřičné orgány pospíšit, než Evropská unie nějakou další stupidní směrnicí naše myslivce úplně odzbrojí.

No a třeba nakonec někdo řekne, že když si mezitím v Mníšku na „návštěvy“ kanců zvykli, zvyknou si i ti další. Mníšek by si zatím pomalu mohl po těch letech nechat divočáka registrovat jako ochrannou známku nebo případně v rámci městských slavností pořádat kančí hody.  A rázem bude po problému.

Václav Čermák

Komentáře