Lidé ignorující městské vyhlášky si našli způsob, jak se vyhnout pokutě

Ilustrační foto.

PŘÍBRAMSKO – Za porušení městské vyhlášky zaplatí člověk pokutu, poslední dobou si ale někteří lidé našli způsob, jak její zaplacení obejít. Města mají různý počet vyhlášek, kterými regulují chování na veřejnosti, ale stejně tak se ale liší i způsoby úspěšnosti vymáhání pokut za jednotlivé přestupky.

Například v Sedlčanech dochází poměrně často k porušování obecně závazné vyhlášky o zákazu pití alkoholu na veřejném prostranství a vyhlášky o nočním klidu. Střepy z rozbitých lahví před kluby, v parcích a altánech jsou problém především o víkendech. „Městská policie ta místa monitoruje, ale má celkem omezené pravomoci, jak jednotlivé přestupky řešit. Zvlášť ve chvíli, kdy dotyčný odmítne zaplatit pokutu na místě,“ uvedl sedlčanský místostarosta Miroslav Hölzel s tím, že poměrně často dotyčný nezaplatí pokutu na místě. Poté se totiž většinou člověk, který přestup spáchal, odvolá ke krajskému úřadu a tam dochází k největšímu problému. „Zatím všechny řízení byly krajským úřadem rozhodnuté ve prospěch těch přestupkářů. Jako zdůvodnění se nejčastěji uvádí, že chybí důkazy,“ popsal současnou situaci sedlčanský místostarosta s tím, že novelizací vyhlášek se bude zabývat zastupitelstvo na svém prosincovém zasedání.

Opačnou zkušenost mají strážníci městské policie v Příbrami, kde také platí vyhláška o zákazu pití alkoholických nápojů v některých částech města nebo vyhláška o dodržování nočního klidu. „Městská policie v případě nezaplacení pokuty předává pohledávku ekonomickému odboru městského úřadu. Vzhledem k množství uložených pokut se však jedná o malé procento, přesně to spočítané nemáme. Většina přestupků řešených strážníky Městské policie Příbram je zaplacena přímo na místě, nebo poté na přestupkovém oddělení,“ řekl zástupce velitelky příbramské městské policie Luboš Řezáč s tím, že odvolání na krajský úřad v případě uložených pokut je až krajní možnost, se kterou se příbramští strážníci setkávají pouze v řádech jednotek případů za rok.

Komentáře