Juraj Molnár: Řešení parkování, které město připravilo, nepovažuji za dobré

Foto: archiv J. Molnára

Názory v rubrice „Váš názor“ se nemusí shodovat s názory redakce.

S dopravou a parkováním jsou problémy v mnoha městech, to se všeobecně ví a Příbram v tomto směru není výjimkou. A řešit se tyto problémy musí, to je také bez diskuze. Řešení, které ale pro Příbram nyní připravilo její politické vedení v čele s hnutím ANO a starostou Jindřichem Vařekou nepovažuji za dobré.

Jsou místa, kde je vytvoření parkovacích zón pochopitelné, například náměstí. Taková exponovaná místa regulaci snesou a je to běžný postup, který využívají zejména větší města. Za nevhodné však považuji rozšiřovat zóny například do ulic Legionářů nebo Čs. Armády. Nelíbí se mi ani úprava v ulici Na Příkopech, kde sídlí například Obchodní akademie. Dojíždějící učitelé by snad měli o každé přestávce běhat ven a platit 15 korun za každou hodinu, kterou odpracují učením našich dětí? To není dobré řešení!

Zpoplatněním parkování a rozšířením zón se problém s nedostatkem míst a špatnou dopravní situací nevyřeší, to je přeci známý fakt. A vůbec to neříkám kvůli parkování svého vozu, z tohoto pohledu by mě postup města vůbec netrápí. Vedení města asi shání peníze a zvolilo jednoduchou cestu, jak je získat. Jenže chybí koncepce, nebo ji alespoň neznáme. Nových parkovacích míst přibývá pomalu, potřeba jistě jsou sběrná parkoviště s možností stání zdarma nebo parkovací domy. Jenže ty nejsou. Ale především je potřeba vyvažovat mezi zisky do rozpočtu, počtem parkovacích míst a komfortem pro občany. Aby to nakonec nebylo tak, že placená místa nám zůstanou prázdná, lidé budou parkovat všelijak nadivoko a daleko od svých obydlí, což může být pro mnohé problém. A navíc se může zvýšit i kriminalita v oblasti vykrádání či poškozování vozidel.

Osobně bych nyní ponechal jen zóny kolem dvou hlavních náměstí a v okolí Ernestina, byť s ohledem na problematiku dojíždějících vyučujících. Dalším úpravám bych dal čas, až bude k dispozici jasná koncepce, vyvážená a rozumná, tvořená s čistou hlavou a v klidu.

Juraj Molnár, ČSSD Příbram

Komentáře