Dopravní policisté z Příbrami zavítali mezi žáky ve Višňové

Foto: Policie ČR Příbram

VIŠŇOVÁ – Příbramští dopravní policisté dnes zavítali do ZŠ Višňová, aby školákům připomněli zásady bezpečného pohybu na silnicích a navíc jim ukázali policejní techniku, kterou při své práci používají.

Kromě zásad správného přecházení nebo jak se mají chovat jako cyklisté se děti dozvěděly, jak je důležité být na silnicích vidět. Příčinou mnoha tragických nehod je právě nedostatečná viditelnost.

Již osmým rokem platí pro chodce povinnost nosit reflexní prvky, pokud se pohybují za snížené viditelnosti mimo obec podél okraje vozovky, kde není veřejné osvětlení. Nejpoužívanějším reflexním prvkem jsou reflexní pásky, jejich výhodou je rychlé a snadné použití. Prvek by měl být dobře viditelný zepředu i zezadu pro ostatní účastníky silničního provozu. Doporučuje se ho umístit na nejvíce pohyblivou část těla směrem do vozovky, tudíž na pravou stranu, např. ke konci rukávů, blízko ke kolenům. V případě porušení hrozí za tento přestupek na místě pokuta až dva tisíce korun.

Modré oblečení je zpozorovatelné pouze na 18 metrů, reflexní prvky až na 200 metrů. Při rychlosti 75 km/h potřebuje řidič asi 30 metrů na to, aby zareagoval a stihl se jdoucí osobě vyhnout. Reflexní prvky jsou vhodným doplňkem také pro cyklisty. Ti mají mít kolo vybavené odrazkami a za snížené viditelnosti navíc světlomety.

Komentáře