Zámek v Rožmitále pod Třemšínem je na prodej. Skončí příběh chátrajícího areálu šťastně?

ROŽMITÁL POD TŘEMŠÍNEM – Dvacet let chátrající národní kulturní památka zámek v Rožmitálu pod Třemšínem je na prodej. Možná tak skončí spletitý příběh barokního areálu, který obec zdarma převedla na církev a ta ho prodala americkému podnikateli. Ten se ale o zámek nestaral a areál už je skoro dvě desítky let nepřístupný. Stát nemá žádný nástroj, kterým by donutil majitele k údržbě památky.

„Majitel je nemocný, žije v Americe a nemá energii se zámku věnovat. Proto se ho snažíme prodat,“ říká Zuzana Mruškovičová, které patří pětinový podíl v zámku prostřednictvím společnost Triniti Coop. Majitelem je právník Roderick Marshall, který zámek získal od Arcibiskupství pražského. Na zámku se zatím věci pomalu mění. Do hry vstoupila před dvěma lety Eva Heyd, která se vrátila z emigrace ve Spojených státech a v Rožmitále se usadila. Zámek jí nedal spát, kontaktovala majitele a vysvětlila jim, že chce do zámku vrátit život. Získala souhlas k základní údržbě, hledá dobrovolníky, kteří zámek a okolí uklízejí a připravuje otevření pro veřejnost. „Já myslím, že areál má budoucnost i pro případného investora. Není to rozhodně na spadnutí, dá se tu leccos vytvořit a pro někoho se zájmem o historii to může být zajímavá investice,“ říká Eva Heyd.

Z historie zámku
Prvním majitelem zámku byla po sametové revoluci obec. Přestože její zástupci vždy tvrdili, že je to srdeční záležitost, bez které není Rožmitál Rožmitálem, starat se nechtěli. Na městečko s rozpočtem pár desítek milionů to prý bylo velké sousto. „A je dodnes,“ říká rožmitálský starosta Josef Vondrášek.

Obec převedla zámek zadarmo na Arcibiskupství pražské. To si zámek vzalo, ovšem neinvestovalo a v roce 2000 ho prodalo firmě Triniti Coop, kterou založil Roderick Marshall. Ten pracoval pro církev jako právník a v objektu arcibiskupství měl svoji kancelář a byt. K důvodům prodeje se tehdy církev nechtěla vyjadřovat a její zástupce později uvedl, že s podnikatelem přerušili kontakty a nespolupracují.

Kvůli liknavému přístupu majitele ke správě národní kulturní památky, dostal Rodrick Marshall od památkářů dvě pokuty. „Nejdříve to bylo 30 tisíc korun a podruhé 800 tisíc korun,“ říká vedoucí referátu památkové péče na Městském úřadu v Příbrami Dita Jobová, podle které to byla nejvyšší pokuta, kterou nějakému subjektu udělila. „Obě zaplatil,“ dodala.

Většina občanů Rožmitálu doufá ve šťastný konec. Tedy takový, že se podaří zámek prodat, opravit a stane se navštěvovanou dominantou celého regionu.

Níže se můžete podívat na reportáž, kterou jsme natočili o rožmitálském zámku v roce 2018.

 

Komentáře