Vyhláška stanovuje dny, kdy lze odpalovalovat rachejtle. Lidé ji ale příliš nedodržují

Foto: MěÚ Příbram

PŘÍBRAM – Už téměř rok platí městská vyhláška pro používání zábavní pyrotechniky na území města. Koncem loňského roku zastupitelé vyslyšeli požadavky části veřejnosti a omezili novou vyhláškou používání zábavní pyrotechniky na celém území Příbrami. Do té doby zákaz platil jen v některých částech města.

Používání zábavní pyrotechniky vyhláška povoluje na území města pouze v dnech: 1. ledna, 30. dubna, 5. a 31. prosince. Nicméně k mnohým milovníkům rachejtlí a ohňostrojů se toto nařízení za celý rok ještě nedostalo a tak na několika místech to s blížícím se koncem roku bouchá čím dál víc, vyhláška nevyhláška. „Co ty petardy 22.30 …je to nutné ???“ napsala například v pondělí 21. prosince na sociální síti Facebook do skupiny osady Žežice jedna z tamních obyvatelek. A rány a světla rachejtlí a dělobuchů se od Mikuláše ozývají většinou s příchodem tmy i v jiných lokalitách města a to i ve dnech, kdy to není povolené. „Přesto, že je platná obecně závazná vyhláška, někteří občané ji nedodržují. V případě nahlášení přestupku na městskou policii vyjíždí hlídka na místo. Bohužel nikdo doposud nebyl přistižen,“ sdělila tisková mluvčí města Eva Švehlová naší redakci na dotaz, zda městská policie už některý z těchto případů řešila.

Rozšířením působnosti vyhlášky omezující odpalovaní ohňostrojů, rachejtlí a další zábavní pyrotechniky se zastupitelé zabývali loni na svém prosincovém zasedání. „V roce 2018 zastupitelstvo schválilo obecně závaznou vyhlášku, která stanovila místa, kde není možné používat zábavní pyrotechniku. Nyní je tento zákaz platný na území celého města s tím, že jsou stanoveny dny, kdy platí výjimky,“ řekl starosta Jan Konvalinka a připomněl, že k tomuto kroku přistoupila radnice na základě četných požadavků od občanů.

Předchozí omezení se týkalo jen některých lokalit města. Vztahovalo se na všechna příbramská náměstí, Dvořákovo nábřeží, prostor mezi ním a Rynečkem, prostor u bývalé Mototechny, kde je nyní bar, a vnitroblok křížových domů Cíl. Platil také ve vzdálenosti sto metrů od škol, sociálních nebo zdravotnických zařízení a hřbitovů.

Lokality, jako jsou sídliště na Drkolnově nebo okolí Čertova pahorku, do vyhlášky ale zahrnuty nebyly. Ovšem právě tam přitom žije velké množství majitelů psů. Veřejnost i část zastupitelů už v roce 2018 namítala, že zákazem na uvedených místech by se problém s hlukem z pyrotechniky nevyřešil, pouze přesunul jinam.

Ovšem nyní se nabízí otázka, zda je vyhláška vztahující se na celé město k něčemu, když se porušuje, ale prakticky není možné viníky dopadnout, protože logicky než městská policie dorazí na místo, je po kanonádě a „střelci“ bůhví kde…

Komentáře