Volár slavil v Příbrami čtvrtý titul v olympijském triatlonu. Nejlepší ženou Štěrbová

Jan Volár.

PŘÍBRAM – Jejich příběhy se snad nemohou více lišit: zatímco Jan Volár vybojoval v Příbrami svůj čtvrtý titul v olympijském triatlonu v řadě, Michaela Štěrbová prožila teprve před rokem v areálu Nový rybník svou úplnou triatlonovou premiéru. A letos už je mistryní ČR.

Stejně jako se liší příběhy obou českých mistrů, neexistuje ani žádná podobnost mezi jejich dnešními závody. Závod mužů byl totiž dramatický až do samotného konce – po 1500 metrech plavání se dostala do vedení trojice reprezentantů Jan Volár, David Martin a Radim Grebík. Při 40km cyklistice si nejlepší čas připsal Martin, ale oba jeho soupeři pak běželi na 10km trati rychleji. Volár se přitom odpoutal od Grebíka až tři kilometry před cílem.

Jan Volár.

Modrou cílovou branou proběhl Volár v čase 1:57:56, díky čemuž vybojoval v Příbrami čtvrtý titul v olympijském triatlonu v řadě. Stříbrný Radim Grebík ztratil 32 vteřin, bronzový David Martin finišoval o 2,5 minuty později.

Naproti tomu závod žen měl velmi jasný průběh. Michaela Štěrbová vbíhala do prvního depa s náskokem 80 vteřin na Alžbětu Hruškovou. Své reprezentační kolegyni se pak vzdalovala i při cyklistice, kterou zvládla o pět minut rychleji. V běhu už si pak Štěrbová svůj náskok pohlídala a zvítězila v čase 2:13:39.

Michaela Štěrbová.

„Vzhledem k tomu, že se v běhu necítím tolik sebejistá, tak jsem potřebovala zabrat od začátku. Proto jsem chtěla jít hned od začátku na maximum, aby se mi Bety nemohla držet v nohách, a pak ten náskok ještě navýšit na kole. V běhu už jsem pak nešla do maxima, abych trochu šetřila nohy,“ řekla ke své taktice.

Štěrbová se přitom triatlonu věnuje teprve rok – svou závodní premiéru prožila přesně před rokem právě v Příbrami. „Doufala jsem, že se mi povede titul získat, protože jsem za ten rok odvedla velký kus práce. Jsem ráda, že se mi to podařilo zúročit,“ usmívala se v cíli.

Druhé místo patří Alžbětě Hruškové, obhájkyně prvenství ztratila 9 minut a 35 vteřin. Bronzovou medaili si z Příbrami odváží Adriana Horňová, která tak podtrhla triumf Brno Triatlon Teamu, jehož závodnice obsadily kompletní stupně vítězů.

Na účastníky hlavního závodu čekalo 1500 metrů plavání rozdělených do tří okruhů. Pro 40 km cyklistickou část byla kompletně uzavřena silnice mezi Příbramí a Milínem, na níž závodníci absolvovali čtyři okruhy. Při 10 km běhu se běželo po parkových cestách v areálu Novýho rybníku.