V noci začíná letní čas. Dvě hodiny po sobotní půlnoci se posunou ručičky hodin z dvojky na trojku.

ČR – „Konečně budeme moct být doma o hodinu déle,“ hlásá vtip, který týden koluje na internetu a který naráží na to, že teď, když jsou desítky tisíc lidí doma v karanténě, je to vlastně jedno. Pointa úsměvná, leč nepravdivá. Ve skutečnosti se totiž dnešní noc, a tudíž i celý víkend o hodinu zkrátí. Zato večer bude od zítřka o hodinu déle světlo.

Ručičky na mechanických hodinách je tak třeba přetočit, hodiny v elektronických zařízeních jako mobily nebo počítače se přenastaví samy.

Většina Čechů by podle průzkumů střídání času zrušila. Souhlasí s tím i Evropská komise a Evropský parlament a vůbec všechny členské státy EU. Potíž je v tom, že část z nich by radši ponechala v platnosti čas letní a druhá část ten tzv. zimní. Ten by preferovalo i Česko.

Zachraňme „zimní” čas, vyzývají astronomové
Kompromis se nenašel a národní vlády se o téma už rok nezajímají. A v současné situaci se ani nedá předpokládat, že se pro ně v blízké době stane prioritou. „V tuto chvíli nejsou i s ohledem na přísná opatření k omezení pohybu u řady členských států EU naplánována žádná jednání ohledně této otázky,“ potvrdil Právu mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Právě resorty dopravy zemí EU mají problematiku v kompetenci.

Letní čas na našem území platil už za první světové války. Jeho účelem byla úspora elektrické energie pro večerní svícení. Každoroční letní čas byl ale v Československu zaveden až v roce 1979.

„Jedním z důvodů byl silný několikatýdenní mráz na začátku roku. Tehdy byly uhelné prázdniny a vypadávaly dodávky energie, která se dala díky tomu, že bude večer o hodinu déle světlo, ušetřit,“ sdělila meteoroložka Dagmar Honsová.

Mnoha lidem střídání času vadí, hovoří o tom, že jim zpřehází biorytmus. Z bojovníků za jednotný čas proslul pekař Stanislav Pecka ze Sobětuch na Chrudimsku, který až do své smrti v roce 2009 posílal výzvy politikům. Dělal to před rokem 1989 i po něm a posléze mezi své adresáty zahrnul i lídry EU.

Komentáře