Starosta Jan Konvalinka reaguje na článek zastupitele Vladimíra Krále

Jan Konvalinka. Foto: Martin Andrle

Názory v rubrice „Váš názor“ se nemusí shodovat s názory redakce.

PŘÍBRAM – Přinášíme reakci starosty Jana Konvalinky na článek zastupitele Vladimíra Krále, ohledně parkování pro držitele průkazů ZTP a ZTP/P.

Dle očekávání vydal pan zastupitel Král tiskové prohlášení o tématu, kterému se na pondělním zastupitelstvu věnoval asi nejvíce ze všech. Pokusím se v krátkosti reagovat.

Argumenty proč držitele ZTP a ZTP/P od poplatku za parkování nezvýhodnit byly několikrát dokola zmíněny. Někdo je pochopí, jinému se zdají hloupé. Tak jako u jiných rozhodnutí. Co přece jen zopakuji, je to, že si radnice opravdu nepotřebuje „mastit kapsu“ na lidech se zdravotním postižením. I když je to opozicí komunikováno jinak, jde primárně o to, aby se v parkování nastavila nějaká spravedlnost.

Pan Král ve svém pondělním vystoupení zakončeném působivým předáním parkovací kartičky řekl spoustu slov. Přiznám se, že mnohé jsem s úspěchem zapomněl. Co mi však utkvělo v hlavě a do značné míry mne rozhořčilo, je označení mé osoby za člověka bez pochopení. Navíc ještě v tom smyslu, že jako osoba dříve působící v sociálních službách, bych měl být obzvláště soucitný. K tomu jen jediné. Právě z mé zkušenosti v této oblasti pramení má touha po spravedlivém rozdělování úlev a zvýhodnění. Moc dobře vím, jací ve městě žijí lidé, jaké mají problémy, jaké mají potřeby a jak moc je nutné jim z pozice města pomáhat. I mezi znevýhodněnými lidmi se najdou ti poctiví a ti vypočítaví.

Platí také to, že nemůžeme zvýhodnit jen jednu skupinu lidí a na druhé dělat dlouhý nos jen kvůli tomu, že nemají kartičku. Co takové maminky samoživitelky? Sleví jim město na parkovném? Vyhradí jim parkovací místa hned u vstupu do úřadu/pošty/školy/školky? Co studenti? Necháme je zadarmo parkovat kdekoliv, protože si ještě nevydělávají? Co třeba lidé na dávkách? Ano, i ti jezdí auty, i když mají značný socio ekonomický handicap. Dalo by se takhle pokračovat ještě dlouho a bylo by to zbytečné. Nakonec by to stejně vyústilo v otázku, co je spravedlivější – když platí všichni nebo když platí jen někdo.

Skutečně si nemyslím, že by zpoplatněné parkování bylo pro postižené tak velkou finanční zátěží, že by je omezilo v běžném životě. Možná je složitější dojít k automatu a provést platbu pro někoho, kdo se hůře pohybuje. V tomto případě by mohla pomoci parkovací aplikace, kterou provozujeme. Ještě v sedě v autě lze pohodlně zaplatit parkovné a odkudkoliv pak případně prodloužit jeho platnost bez nutnosti běžet zpátky k automatu. Chápu, ne každý má smartphone, a ne každý s ním umí. Nicméně určitá cesta to je.

Docela by mě zajímalo, kolik měsíčně lidé na parkovném zaplatí. Celkový objem peněz pochopitelně znám, ale chtěl bych vědět, kolik konkrétní jeden člověk dá za parkování v rámci měsíčních pojížděk za nákupy, za doktorem, na poštu a tak. Zkuste mi do komentářů napsat, kolik vás měsíčně stojí parkování ve zpoplatněných zónách. Kolik tak může dát držitel ZTP měsíčně za parkování?

PS: Ještě trochu k těm parkovacím kartičkám, co mají zastupitelé. Pan Král se jí zbavil, aby se stal obyčejným občanem, který musí za parkování platit.

Kartička opravňuje zastupitele parkovat jen kolem radnice, nikoliv jinde. Všude jinde na zpoplatněných místech musí zastupitelé platit, stejně jako pan Král.

Já jsem držitelem karty „R“, díky které můžu stát ve dvorku u úřadu a na jednom místě naproti Zámečku. Kdekoliv jinde mám smůlu a musím hledat drobné nebo klikat v aplikaci. U úřadu se navíc neplatí, stojí se tu na „kotouček“.

Jan Konvalinka, starosta města Příbram

Komentáře