Stahují se mračna nad bitvou u Slivice?

Rekonstrukce bitvy na Slivici přilákala tisíce lidí.

PŘÍBRAMSKO – Letos se už podruhé nekonala ze známých důvodů ukázka posledních bojů II. světové války u Památníku Vítězství na Slivici u Milína. Nicméně otaznik visí i nad dalšími budoucími ročníky, a to nejen kvůli koronaviru, ale také kvůli plánované stavbě dálnice na Písek.

Ukazky bojů z konce II. světové války byly vždy velmi hojně navštěvovanou akcí. Ředitel Hornického muzea Příbram Josef Velfl při nich širokou veřejnost seznámil nejen se samotnou bitvou u Slivivce, která se odehrála ve dnech 11. a 12. května 1945 a byla tak poslední velkou bitvou tohoto válečného konfliktu v Evropě, ale také s událostmi, které jí předcházely a odehrály se v blízkém či vzdálenějším okolí. Samotné boje pak předvedli de facto na autentických místech členové klubů vojenské historie.

Sovětští vojáci při bojích v okolí Slivice, Milína a Březnice ve dnech 11. 5. – 12. 5. 1945. Foto: archiv Hornického muzea

Ovšem do dalších let visí na pod pořádáním této akce několik otazníků. Tím prvním je stavba dálnice D4 na Písek a Strakonice, kdy by ochranné pásmo této komunikace mělo zasahovat až do míst k Památníku Vítězství a tedy míst, kde se nyní ukázka odehrává.

Hlavním pořadatelem akce je obec Milín. Současný starosta Pavel Nekl si ale právě kvůli stavbě dálnice příliš pokračování Rekonstrukce bitvy na Slivici příliš představit nedokáže. „Bohužel to vypadá, že tato akce asi skončí. Kvůli stavbě dálnice si její pokračování příliš představit nedokážu, ale vše bude záležet především na vůli nového zastupitelstva, zda bude chtít v této tradici pokračovat,“ říká.

Podobný názor má i ředitel Velfl. „Bohužel to vypadá, že se u Slivice pomalu dobojovalo. Kromě dálnice je problém i v tom, že členové klubů vojenské historie stárnou a nových mladých členů moc nepřibývá. Na jednu stranu ale není divu, on je to poměrně nákladný koníček, který navíc v poslední době komplikují i některá nesmyslná nařízení. Nicméně je to škoda, protože Slivice byla výjimečná i tím, že se odehrávala přímo v místech, kde se opravdu v květnu 1945 bojovalo,“ konstatuje Josef Velfl.

Ovšem senátor za Příbramsko Petr Štěpánek, který se sám zajímá o vojenskou historii, chce být optimistou. „Rozhodně se musíme pokusit, tuto unikátní a zajimavou akci zachránit a pokusit zajistit její pořádání v dalších letech. Budu se proto sám snažit najít nějaké řešení, aby se mohla konat dál,“ slibuje senátor a starosta Petrovic u Sedlčan Petr Štěpánek.

Letos bitvu na Slivici připomněl jen pietní akt. Zleva: středočeská hejtmanka Petra Pecková, ředitel Hornického muzea Josef Velfl (v džípu), starosta Milína Pavel Nekl a senátor Petr Štěpánek (oba vedle džípu) s členy Klubu vojenské historie Příbram. Foto. archiv Petra Štepánka

 

Komentáře