Sněmovna podpořila předlohu o evidenci skutečných majitelů. Podle kritiků nahrává Babišovi ve sporu o střet zájmů

ČR – Sněmovna podpořila v úvodním kole návrh nového zákona o evidenci skutečných majitelů. Podle kritiků nahrává premiéru Andreji Babišovi ve sporu o střet zájmů.

K předloze poslanci nevedli žádnou debatu, sporné ustanovení se ale možná změní. Návrh zákona, který vychází zejména z evropské směrnice, nyní posoudí ústavně právní výbor. Sněmovna dala šanci také zavedení náhradního výživného a podpořila zdražení cigaret i stravenkový paušál.

Premiér Babiš by byl podle předlohy o evidenci skutečných majitelů považován za vlastníka svěřenských fondů, do kterých vložil holding Agrofert, nikoliv za majitele samotného holdingu. Podle kritiků mu ustanovení nahrává ve chvíli, kdy jeho střet zájmů řeší unijní orgány. Babiš označil výtky kritiků k předloze už dřív za nesmysl. Dlouhodobě tvrdí, že ve střetu zájmů není.

Poslanci STAN, Pirátů a KDU-ČSL už podali pozměňovací návrh, který by spornou výjimku vypustil. Vedle opozičních stran se pro takové řešení vyslovila také vládní ČSSD.

Návrh, který přišel z vlády, nepodporujeme. Budeme se snažit, aby v rámci projednávání, předpokládám, že na ústavně právním výboru, dostál změn, aby ta výjimka vypadla a nikdo neměl dojem, že se tam udělaly změny, aby díky nim byl v komfortní situaci premiér Babiš,“ uvedl ještě před jednáním šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka.

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová v úterý před poslanci uvedla, že nejde o výjimku, ale o zpřesnění. Pokud se ustanovení vypustí, výkladem se dojde ke stejnému závěru, zdůraznila ministryně.

Předloha reaguje na to, že současný režim evidence skutečných majitelů neodpovídá požadavkům evropské směrnice na zveřejňování některých údajů o nich. Chybí také mechanismy ověřování a kontroly pravdivosti údajů v evidenci i efektivní sankce za nesplnění povinností, stojí v důvodové zprávě.

Návrh zákona vymezuje obecněji a přesněji pojem skutečného majitele. Stanoví, které právnické osoby ho s ohledem na svůj charakter mít nemohou. Povinnost zapisovat skutečného majitele nemá smysl například u společenství vlastníků bytových a nebytových jednotek, honebního společenstva, u příspěvkových organizací a u obchodních korporací výlučně ovládaných státem, píše se ve zdůvodnění.

Předloha by také měla snížit byrokracii tím, že ve zřejmých případech budou skuteční vlastníci zapisováni automaticky z veřejných rejstříků. Typickým příkladem je podle materiálu jediný společník společnosti s ručením omezeným. Za současného stavu musí zaslat na rejstříkový soud formulář o své pozici skutečného majitele a uhradit poplatek 1000 korun. Směrnice měla být začleněna do českého právního řádu už v lednu.

Komentáře