„Příbram žije“ hřímal před volbami Konvalinka, nyní dí, že „Příbram nevzkvétá“… Kde udělali soudruzi z NDR chybu, ptá se klasik

Koláž z materiálu ANO Příbram a města Příbram

PŘÍBRAM – Radnice včera oznámila v tiskové zprávě, že Příbram, podobně jako jiná města ve Středočeském kraji, čelí problémům spojeným se stěhováním obyvatel do menších obcí, chybějícími novými a dostupnými byty nebo s nedostatkem atraktivních nabídek práce. Jedno z řešení vidí vedení města se soukromými investory a proto se nově spojilo s odborníky z expertní skupiny Frank Bold, která pomáhá českým městům a obcím těchto cílů dosáhnout.

V tiskové zprávě k tomu starosta Jan Konvalinka (ANO) mimo jiné uvedl: „Kdybych si vypůjčil slavný novoroční projev Václava Havla z roku 1990, řekl bych: Vážení spoluobčané, Příbram nevzkvétá, radnice si je dobře vědoma této situace. Už před nějakou dobou jsme začali řešit především otázku, jak se zasadit o to, aby z Příbrami bylo město, které láká jak k životu, tak k podnikání.“ Toto prohlášení ale vyvolalo poněkud pobavené reakce v řadách opozice. „Že Příbram nevzkvétá, říká ten samý člověk, který kandidoval s heslem Příbram žije a jehož strana vede město s pohodlnou nadpoloviční většinou už třetí volební období? To je buď nečekaná míra sebekritiky, nebo, a nebojím se to říci, přiznání podvodu na voličích,“ míní lídr Šance pro Příbram Vladimír Král.

Obdobně komentoval výrok i další opoziční zastupitel Václav Dvořák ze Spojenců. „Musím říci, že to je šok. Šok z nečekané pravdomluvnosti pana Konvalinky. Zatím jsme byli ubezpečováni, že město řídí skvěle. Do voleb 2018 šlo Konvalinkovo ANO s heslem „Musíme to dokončit“. Heslo Spojenců ve volbách 2022 „Musíme to napravit“ přitom označil jako pomlouvačné, či tak nějak. Co tedy ANO pod vedením pánů Vařeky, Konvalinky, Buršíka a paní Brožíkové v minulém období dokázalo? Nevzkvétat? Ano. To ostatně ukázal i příspěvek kolegyně Markéty Škodové o stavu Galerie Františka Drtikola na poslední zasedání zastupitelstva,“ konstatoval.

Starosta Konvalinka si tak protimluvem o „nevzkvétání“ Příbrami chtěl připravit půdu pro oznámení, že hodlá se svými spolustraníky a koaličním partenrem z ODS z Příbrami opět vybudovat tzv. podbrdské Athény, což bylo označení našeho města na konci 19. a počátku 20. století, kdy těžba ve stříbrných dolech stále ještě dosahovala velmi dobrých výsledků a ve městě působila vysoká škola báňská, jejíž vliv na všechny sféry života je nezpochybnitelný.

Pro současný další rozvoj města chce tak radnice ve spolupráci se skupinou Frank Bold a dalšími odborníky na urbanistiku nastavit nová pravidla pro vznik nových kvalitních projektů na území města, které podpoří rozvoj pracovních míst a rozšíří nabídku bydlení. Zásadní přitom prý je zamezit například výstavbě, která v budoucnu extrémně zatíží městskou kasu, naruší pohodlí stávajících obyvatel nebo kvalitu životního prostředí. „Důležité je otevřeně pojmenovat vzájemná očekávání. Investoři by měli dopředu vědět, jaké požadavky na jejich projekty z územního hlediska budou ze strany Příbrami kladeny. A naopak město by mělo být připraveno s investory o projektech otevřeně jednat,“ říká odborník na urbánní ekonomiku Vít Zeman.

Radnice si slibuje především zvýšení atraktivity pro investice, restartování rozvoje a vytvoření moderního města, ve kterém se bude dobře žít. Ovšem pokud si vzpomeneme na podobné projekty jako například léta slibovanou opravu městského bazénu či prakticky zatím nevymáhaná pravidla proti vizuálnímu smogu, tak si lze lehce a to i v kontextu úvodního starostova protimluvu, představit i výsledek tohoto nápadu…

Komentáře