Příbram má stále na účtech přes 400 milionů. Kritikům vadí, že město málo investuje

PŘÍBRAM – Už několik let se vedení města chybí tím, že se podařilo na účtech města nashromáždit přes 400 milionů korun. Původně tyto peníze měly být určené na rekonstrukci městského bazénu, z té ale prozatím sešlo a podle opozice či kritiků z řad veřejnosti by město mělo tyto finanční prostředky investovat do rozvoje města jinde.

Příjmy města letos v lednu dosáhly na 60 milionů korun. „Loni v lednu to bylo 54 milionů,“ uvedl na únorovém zasedání zastupitelstva místostarosta Martin Buršík (ANO). Podle jeho slov měly největší podíl na vyšších příjmech města daňové přijmy ze státního rozpočtu, které bylo proti loňsku vyšší o čtyři miliony korun. „Na konci ledna měla Příbram na svých bankovních účtech celkem 420 miliónů korun z toho 76 milionů bylo na fondech města. Na spořících účtech je uloženo 250 milionů korun a za poslední čtvrtletí získalo město na úrocích z vkladů celkem 386 tisíc korun,“ doplnil ještě Buršík.

Nicméně podle opozice či části veřejnosti Příbram málo investuje a peníze tak leží ladem, místo aby napomáhaly k rozvoji města. „Každé město by se mělo snažit dobře hospodařit. Příliš velké množství peněz na účtech není automatickým signálem o dobrém hospodaření. Někdy to může být projev přípravy na velkou investiční akci, jindy to může být projev neschopnosti přeměnit peníze na aktiva, která budou sloužit občanům,“ míní například bývalý hlavní ekonom města Václav Dvořák. Dodal také, že pokud místostarosta Buršík v únoru informoval o tom, že město inkasovalo asi 400 tisíc úroků ze svých vkladů u bank, měl by ale rovněž sdělit, že vzhledem k dlouhodobé inflaci, v důsledku vládní politiky, kolem 3% ročně z našich ušetřených 400 milionů o 12 milionů korun přijdeme právě jenom vlivem inflace.

Podle něj bohužel v Příbrami nyní bohužel platí druhá varianta, byť ji stále čeká investice do aquaparku. „Současná koalice si naplánovala na roky 2019 i 2020 výrazně schodkový rozpočet, pokaždé okolo 100 milionů korun, a chlubila se tím, jak mohutně bude investovat. Rozdíl mezi plánem a skutečností ale byl každoročně v řádu stovek milionů Kč. Hlavním důvodem byla neschopnost města realizovat svoje investiční plány. I na únorovém zastupitelstvu místostarosta Martin Buršík přiznal, že se například v oblasti vodohospodářského majetku daří proinvestovat asi jen polovinu plánu. Nájemné přitom od 1.SčV vybíráme v plné hodnotě a dle smlouvy jsme povinni tuto částku vrátit do sítě vodohospodářského majetku města,“ říká Dvořák.

Pro letošní rok má Příbram obdobný „rekordní“ investiční rozpočet, ale není žádný důvod se domnívat, že to dopadne jinak. Na dotaz Václava Dvořáka na prosincovém zasedání zastupitelů, proč si město myslí, že to nyní bude jiné, Martin Buršík odpověděl, že nyní jsme konečně na investice připraveni. Dříve jsme nebyli? Proč jsme je tedy rozpočtovali?

„Vedení města považuje plán investic a velkých oprav za neveřejný. Místostarosta Buršík se v prosinci na zastupitelstvu vyjádřil, že jej má on a starosta v počítači. Odmítá jej zveřejnit, zastupitelům ani občanům tak nejsou známy ani priority,“ dodává Václav Dvořák.

Místostarosta Buršík také nedokázal na lednovém zasedání zastupitelů odpovědět na dotaz zastupitele za TOP 09 Václava Švendy, proč se plánovaný stav peněz města na konci roku 2020 liší oproti před rokem schválenému plánu (rozpočtový výhled) o 300 milionů Kč a vzal si na odpověď čas do konce března. „Ekonom města by měl mít tyto informace trvale v hlavě a být schopen okamžitě odpovědět,“ uzavírá Václav Dvořák.

Komentáře