Plánovaná rekonstrukce bazénu rozvířila debatu architektů na sociální síti

PŘÍBRAM – Koncem minulého roku příbramské zastupitelstvo schválilo celkovou rekonstrukci bazénu. Stavba má vyjít na čtvrt miliardy korun. Projekt navíc rozdělil obyvatele města na příznivce a odporce tohoto záměru.

Včera se k záměru rekonstrukce příbramského bazénu vyjádřila i skupina architektů na sociální síti facebook na stránce Arch Wars. Podle nich je celý projekt od začátku špatně nastavený. „Město Příbram vypsalo výběrové řízení na projektovou dokumentaci na rekonstrukci městského akvaparku. Po projektantech chce, aby jim za uvažovaných 6,5 mega nakreslili projekt rekonstrukce nevyhovujícího areálu. Jako zadání jim slouží omalovánky (tzv. handjob), kterým říkají studie. Je to mix ofocených a pastelkou vybarvených výkresů, nepřehledných tabulek, textů s nespočtem překlepů, dezinterpretací a motivačních citátů (třeba od Tomáš Bati) o 106 stranách (nekecám). No, takže zadání vlastně tak trochu nemají. Ale to nevadí, on to někdo nakreslí,“ uvádí se mimo jiné v komentáři k celému projektu. Autor příspěvku se také pozastauje nad tím, že se k celé záležitosti nevyjadřuje městský architekt. O to víc zaráží, že město Příbram disponuje odborem rozvoje, jemuž velí architekt. Pro něj je akvapark asi marginální investice, když proti tomuto zadání neprotestuje.Příbram si tedy nejprve dokázala objednat studii, která je vyvedena v pastelkách. Na základě této studie bude Příbram projektovat, asi taky v pastelkách. Příbram tedy neví, co chce, jak to bude vypadat, kolik to bude ve skutečnosti stát, ale chce na to teď podepsat s projektanty smlouvu za 6,5milionu,“ pokračuje v kritice záměru stránka Arch Wars.  

Pod příspěvkem se rozvinula poměrně široká diskuze, ve které často zaznívalo, že podobné projekty jsou černou dírou městských rozpočtů či jednotliví dikutující poukazovali na další podobné případy. Za zmínku stojí například Písek, kde se také planuje stavba aquaparku a také se kolem toho rozpoutala vášnivá diskuze nebo Rakovník, kde se také chystají realizovat podobný projekt.

Na celou záližitost reagoval i městský architekt Jaroslav Malý: „Bohužel ani v Příbrami nemá architekt takové slovo, aby jej někdo poslechl co se týče způsobu výběru projektanta natož potom ceny projektových prací. O termínech a dalším už vůbec nemluvě. Větší slovo má právník a referent a další. Samozřejmě zvenku je snadné kritizovat a ukazovat prstem. Je to legrace. Kdo ale nezažil, nepochopí. :- )“

Nicméně samotný projekt má řadu odpůrců i v samotné Příbrami. Vadí jim především vysoká cena a fakt, že se město zadluží na dlouhých 15 let a tato investice se nemusí nikdy vrátit. Zaznívají také výtky, že projekt vůbec neřeší kapacitu přilehlého parkoviště, když se počítá až s 300 tisíci návštěvníky ročně. Čekáme proto o vyjádření vedení města a městského architekta, o které jsme včera požádali prostřednictvím tiskové mluvčí radnice.

Komentáře