Od úprav Junioru se chci distancovat, říká Martin Severa

Martin Severa (vpravo) po deseti letech opouští Junior klub

PŘÍBRAM – Minulou sobotu byl zatím naposledy otevřený Junior klub pro veřejnost. Posledními Oldies se rozloučil provozovatel Martin Severa s návštěvníky klubu, který po deseti letech pronájmu opouští.

O tom, proč a kam odchází, jaké jsou jeho plány, nebo co si myslí o budoucnosti Junioru klubu, jsme si povídali před pár dny v následujícím rozhovoru.

Martine, deset let jsi provozoval Junior klub, s jakými pocity teď z něj odcházíš?

„S docela smíšenými. Přeci jen deset let je kus života. Myslím si, že za mě Junior pokračoval v tom, jak ho provozovali kluci přede mnou a zdá se mi, že Junior v téhle podobě teď definitivně zmizí. Vůbec nevím, co o tom všem mám myslet.“

Prý jsi dal městu nabídku, že bys chtěl klub provozovat dál i ho opravit, proč to nevyšlo?

„Městu jsem dal nabídku, že do Junioru v průběhu dvou až tří let budu investovat tři a půl miliónu, aniž bych klub zavřel. Bohužel vedení města chce klub opravit hned, tedy teď ho zavřít a celý opravit. Jenže nejsou hotové projektové dokumentace, není hotový nic, takže podle mě se ta stavba oproti jejich plánům zdrží tak o rok, ale důvod proč mojí nabídku rada neodsouhlasila neznám. Zkrátka oni to chtějí jinak, plánují opravu za pět miliónů, já nabízel tři a půl, což je podle mě dostačující.“

Podle slov místostarostky Aleny Ženíškové jsi se podílel na plánech budoucích úprav klubu?

„Plány jsem viděl, ty mi předložila paní Ženíšková společně s architektem města panem Malým, ale ve své podstatě se chci distancovat o toho, že bych se na těch úpravách podílel. Podle mě je v nich úplně špatně umístěný bar, DJský pult a další věci. Přijde mi, že to plánované rozmístění se připravuje pro diskotéku a ne pro hudební klub, ve kterém budou hrát kapely. S tím zkrátka nechci nic mít. Já jsem jim řekl, co bych jak a kde udělal já, tedy kam dát sociálky, že tam chci venkovní pódium, to se tam sice všechno dalo, ale hodně se řešily ti dispozice, které jsou podle mě hodně mimo mísu jako nějaký okýnko pro občerstvení, který je ale směřovaný směrem k terase a ne k silnici… To je ekonomicky úplný nesmysl. Takže jsem se na úpravách nijak nepodílel, pouze mi je ukázali.“

Aparaturu a další věci, které byly tvoje, si samozřejmě odvezeš, ale víš třeba, co bude dělat Luděk Míka alias LuDJek?

„V současné době otvírám klub v Peci pod Sněžkou, kde jsem dostavil hotel, takže zvukovou aparaturu převezu tam. No a co se týče Luďka, tak ten by tam měl jednou za čtrnáct dní jezdit hrát. Takže vlastně co bylo tady, tak přesouvám pomalu tam.“

Po skončení oprav chce město na provoz Junioru vypsat výběrové řízení, budeš se do něj hlásit?

„Já to budu sledovat z povzdálí a rozhodu se, až to přijde. U mě se za rok může změnit hodně věcí, ono ta oprava a všechno kolem Junioru budou podle mě ve finále dva roky, takže teď neumím říct, jestli do toho půjdu. Co jsem o tom slyšel, jak se to má provozovat, vlastně co město bude od nového provozovatele požadovat, tak to bych do toho rozhodně nešel.“

Provozoval jsi také letní kino, ze kterého si taky odešel, jaký máš po těch deseti letech pocit ze spolupráce s městem Příbram?

„Myslím si, že to je klasická ukázka toho, jak to v Příbrami funguje. Uděláš něco a když se ti začne dařit, tak je potřeba to zlikvidovat. To se stalo u letního kina, to teď vlastně chátrá a občas si ho někdo pronajme na nějaký koncert. Já jsem byl poslední, kdo do něj výrazně investoval a dneska se objevují lidé, jak já říkám, kdo má díru do zadku, tak dělá koncerty. Udělá jeden koncert za rok, popřípadě to schová pod nějakou charitu, což já jsem nebyl nikdy ochoten dělat. Myslím tím, že se to přikryje charitou tak, že sice někomu dá peníze, ale tři čtvrtě výdělku si ponechá. Podle mě se v letňáku nic nezmění. Ten projekt, který jsem měl na začátku prostě vymizel. U Junioru je to to samý. Tam má někdo pocit, že je to zlatý důl, ale ono je něco jinýho udělat občas koncert a nebo každý pátek koncert. To je velký rozdíl.“

Do Příbrami jsi pravidelně dovážel kapely zvučných jmen jako MIG 21, Monkey Bussiness, Kryštof nebo třeba Kamila Střihavku a další. Myslíš si, že takové hvězdy budou v Junioru hrát i dál?

„Znám se třeba dobře s Jirkou Macháčkem z MIGu 21 a on zkrátka požaduje svůj honorář. A to je ten problém, dát za kapelu devadesát nebo sto tisíc v klubu, který má omezenou kapacitu. To jste pak většinou v deficitu. Na to pak vydělávají akce typu oldies. Náklady na kapelu se dají snížit sehnáním sponzora, ale to se vždycky nepodaří. Navíc je poměrně složité trefit se do chuti příbramského obecenstva. Na Monkey Bussiness tady není taková základna, aby se to vyplatilo, ale oni chtějí za koncert sto čtyřicet tisíc. To pak už neřešíš, jestli vyděláš nebo proděláš, ale jen kolik proděláš. Já jsem sem ty kapely ale vozil hlavně proto, aby se ten klub proslavil právě mezi těmi známými kapelami.  A co se týká toho, jestli tady někdo z nich bude hrát, to nevím. Jak už jsem řekl, podle těch úprav to spíš vypadá, že Junior bude spíš diskotéka.“

Přeci jen v poslední době Junioru klesala návštěvnost, přesto jsi ho chtěl provozovat dál, nebyla by to trochu sebevražda?

„Určitě bych musel přinést něco nového. Jednak ho opravit, rozšířit, udělat ty sociálky, to co tam začínalo trochu chybět a přesunout se v létě ven s koncerty, natáhnout tam divadlo a tak. Ale za těch deset tam odrostla další generace návštěvníků. Dneska se ty mladý lidi baví trochu jinak, poslouchají jinou muziku… Takže by to určitě nemohlo být jen o oldies, ale musel bych se zaměřit i na tu modernější muziku. Ale ten klub mám rád, tak jsem chtěl pokračovat.“

Mluví se o tom, že po úpravách se bude Junior využívat každý den, že tam bude každý den program. Je to podle tebe reálné?

„Podle mě je to naprosto nereálný. Protože sehnat nájemce, který tam bude platit nájem a zároveň personál a vymýšlet program na každý den je nesmysl. Ti lidé každý den nikam nechodí. Většina Příbramáků pracuje v Praze a vrací se večer a nedokážu si představit, že by ještě po cestě z Prahy šli každý den do Junior klubu na nějakou akci. I kdyby se to rozdělilo na městské čtvrti, že každá bude chodit jeden den, tak je to ekonomická sebevražda. Neumím si představit provozovatele, který by do toho šel, aby tam jeden den byl koncert, další divadlo, pak přednáška… Na to, si myslím, jsou určené ve městě úplně jiný prostory. Buď ať je to hudební klub s koncerty a DJema anebo centrum pro školy, ale rozhodně to nejde míchat.“

Uvažoval jsi o tom, že bys v Příbrami otevřel klub někde jinde?

„Sháněl jsem prostory a sháním je pořád, že bych Junior jako značku přenesl někam jinam, protože si myslím, že tou přestavbou se to tady úplně ztratí a Junior klub už nebude Junior klubem. Zatím se mi ale nic nepodařilo sehnat. Uvidím, jak dlouho o tom budu přemýšlet, protože teď se soustředím na ten hotel v Krkonoších, tam mám tři restaurace a otvírám tam klub. V současné době čekám, až se to opraví a co se bude dít s Juniorem dál. Až bude jasné, proč město nepřijalo mojí jasnou nabídku na investici tři a půl miliónu, kdy by do toho město nemuselo nic dávat. Chtěl jsem pronájem prodloužit na dvacet let, mohli mi říct, že mi dají jen patnáct. Ale mohl být dál otevřený a opravoval bych ho průběžně. Jakmile bude rok zavřený, už se do něj těžko budou lidé vracet a aby se tam vrátili, bude to stát nového provozovatele hodně peněz. Samozřejmě záleží na podmínkách toho výběrového řízení, jestli třeba město bude trvat na pořádání koncertů a podobně. Podle toho pak bude třeba ten zájem menší, těch kdo se do něj přihlásí a já si dokážu představit, kdo to nejspíš bude.“

Děkuju za rozhovor.

Komentáře