Nebezpečno na silnicích, ale proč?

Foto: Policie ČR

PŘÍBRAMSKO – Letos se stalo na příbramských silnicích přes osm set nehod, což je téměř o padesát víc než loni. Zbytečně vyhaslo šest lidských životů a více než tři desítky osob utrpělo těžké zranění.

Nejčastěji k haváriím docházelo kvůli nesprávnému způsobu jízdy, kam patří nevěnování se řízení, například tím, že řidič ladí rádio či navigaci, ohlédne se na zadní sedačky, živě komunikuje se spolujezdcem, svačí, telefonuje. Nesprávný způsob jízdy je i nedodržení bezpečnostní vzdálenosti, což je velmi častý důvod nehod. Dalšími jsou vysoká rychlost, nedání přednosti v jízdě a předjíždění. Téměř čtvrtinu karambolů zavinila lesní zvěř.

V médiích každý den sledujeme vážné dopravní nehody. Na vině je však především selhání lidského faktoru, kdy motoristé zapomínají na daná pravidla provozu na komunikacích a mnohdy si nařízení upravují k obrazu svému. Běžně vidíme vystresované řidiče, kteří chvátají, nedodržují rychlost, riskantně předjíždějí a nesledují situaci kolem sebe. Hazardují nejen se svými životy, ale i s životy ostatních účastníků silničního provozu.

Určitě stojí za zmínku připomenout pár pravidel, na které motoristé dost často zapomínají. V době letních prázdnin hodně šoférů vjíždí na dálnice, ale mnoho z nich nedodržuje ustanovení týkající se jízdy v jízdních pruzích. Mimo obec se jezdí v pravém jízdním pruhu, ostatní pruhy se užívají pouze k předjíždění, objíždění či odbočování.  Při přejíždění mezi pruhy nesmí řidič ohrozit ostatní a musí dávat včas znamení o změně směru jízdy. Při příjezdu ke koloně je nutné dodržovat dostatečný odstup od vozu před námi kvůli případnému manévrování. V levém pruhu se zařadit co nejvíce vlevo a v dalších pruzích co nejvíce vpravo, vytváří se tzv. záchranářská ulička.

Co se týká předjíždění na silnicích, musí mít motorista rozhled na takovou vzdálenost, aby mohl bezpečně předjet a opětovně se zařadit do svého pruhu. Rozhodně nesmí předjíždět u přechodů pro chodce, u železničních přejezdů, pokud dává před ním jedoucí auto znamení o změně směru jízdy vlevo a přes podélnou čáru souvislou. Za dopravní značkou „Zákaz předjíždění“ se smí předjíždět pouze jízdní kolo a motocykl bez postranního vozíku, ne např. traktor, jak si někteří řidiči myslí se zdůvodněním, že se jedná o překážku v provozu.

Pokud při odbočování doleva musíme brzdit, protože dáváme přednost protijedoucím vozidlům, není špatné nejdříve jemně „ťuknout“ na brzdový pedál a až teprve potom přibrzdit. Rozsvítí se brzdová světla, ale brzdný efekt se ještě nedostaví. Řidič za námi má čas zaregistrovat náš úmysl a reagovat na něj.

Kapitola sama pro sebe je jízda přes železniční přejezd, motorista musí být při jeho přejíždění zvlášť opatrný, musí se přesvědčit, zda ho muže bezpečně přejet. Přes přejezdy se smí jet rychlostí 30 km/h, svítí-li přerušované bílé světlo zabezpečovacího zařízení, pak smí jet rychlostí nejvýše 50 km/h.

por. Bc. Monika Schindlová, DiS.

tisková mluvčí Policie ČR Příbram

Komentáře