Letošní Slavonice nabídnou hippie poctu Miloši Formanovi i předpremiéru Tomana

Režisér filmu Ondřej Trojan (úplně vlevo) s Jiřím Macháčkem a členy štábu při natáčení v Brdech Foto: THA

SLAVONICE – Letní filmový a hudební festival Slavonice Fest se letos koná 1. – 5. srpna v renesančních Slavonicích už popáté a ani v letošním roce žádné škatulky nečekejte. Festival má v programu na 65 filmů z celého světa promítaných v sedmi klimatizovaných sálech. Předpremiéru na něm bude mít nový český film Ondřeje Trojana Toman s Jiřím Macháčkem v hlavní roli, který se částečně natáčel i v Brdech na Příbramsku.

Diváky čekají zajímavé filmy a hudba napříč žánry i generacemi, jejichž výběr spojuje osoba hlavního dramaturga, zakladatele a organizátora festivalu, producenta a režiséra Ondřeje Trojana. „Grantové komise nám vyčítají, že nejsme „vyhranění“, neví, do jaké škatulky Slavonice Fest zařadit. Naopak diváci jsou z pestrého programu nadšení. Od dvou tisíc v prvním roce jich loňským ročníkem prošlo už přes dvanáct tisíc a zájem stále stoupá,“ říká Trojan o festivalu, jehož největším problémem je paradoxně to, čím je tak přitažlivý – renesanční Slavonice jsou malé město s okouzlující historií a prázdninovou atmosférou, ale také nedostatkem ubytovacích kapacit. „Už teď jsou Slavonice na festival skoro obsazené. Jsou to nervy, ale dopadne to stejně jako loni. I letos se do Slavonic všichni vejdeme,“ věří organizátoři.

Festival zahájí ve středu 1. srpna v letním kině Cinestar na slavonickém náměstí projekce legendárního muzikálu Vlasy. „Celý večer chceme pojmout jako poctu nedávno zesnulému režiséru Miloši Formanovi a svobodě, kterou pro nás svým dílem i životem reprezentuje,“ říká Ondřej Trojan a dodává: „Plánujeme zahájení jako velký letní hippie mejdan, samozřejmě v dobovém oblečení, který bude po projekci pokračovat koncertem Tonyi Graves ve slavonickém Kulturáku.“

Diváci Slavonice Festu budou také úplně prvními, kteří uvidí ve čtvrtek 2. srpna v exkluzivní předpremiéře nový film Ondřeje Trojana Toman. Neuvěřitelný, ale pravdivý příběh tajemné a rozporuplné osoby šéfa naší zahraniční rozvědky, který významně ovlivnil poválečné dějiny, a přesto se o něm dodnes mnoho neví, přijede uvést představitel hlavní role, herec Jiří Macháček a další hosté. Toman jde do kin 4. října.

Komentáře