Co dělat, když hoří „věžák“

Foto: HZS Středočeského kraje

PŘÍBRAM – V souvislosti s tragickým požárem v Bohumíně přinášíme pár rad, co dělat pokud vypukne požár ve výškové budově.

Každý požár ve výších patrech je pro zásah obtížný. O věžácích, nebo hasičsky výškových budovách to platí dvojnásob. V mnoha případech  také komplikují zasah hasičům nevhodně zaparkovaná auta, zvláště pro umístění výškové techniky, kdy může jit o cenné minuty k záchraně.

To se například stalo v roce 2017 při tragickém požáru „paneláku“ v Čechovské ulici, kde při umístění hasičské plošiny hasiči bojovali o každý centimetr a značně to zkomplikovalo celý zásah. (viz foto). Proto je velmi důležité u výškových budov zachovávat prostor pro možnost umístění hasičské techniky. Máte takový  prostor před vaším domem?

Foto HZS : Požár v Čechovské ulici rok 2017

Prevence
Prevence v domech je nejen na správcích, majitelích, požárním dozoru, ale i obyvatelích. Důležité jsou přístupné a volné únikové cesty. Stav hydrantů, rozmístění hasicích přístrojů. Ty může mít každý doma, stejně jako detektory kouře. Stojí pár set korun, umísťují se ke stropu, právě tam jde kouř první.

Požár
Spuštění detektoru kouře vás neupozorní jen na požár, ale i na častější jevy, jako spálené potraviny. Pokud by došlo skutečně k požáru, pamatujte:
Neprodleně zavolejte na  telefonní číslo 112 / 150. 
Pokud je oheň malého rozsahu, pokuste se jej uhasit.
V případě, že se byt plní kouřem, okamžitě jej opusťte. Držte se pod úrovní kouře, tedy na kolena nebo na „čtyři“. Byt zavřete, tím zpomalíte šíření kouře i požáru. Varujte sousedy, evakuujte se. Spolupracujte s hasiči – sdělte jim veškeré důležité informace.
V případě, že vám sálavé teplo či kouř odříznou únikovou cestu? Utěsněte dveře, sdělte to na 112 / 150, vystrčte z okna (ideálně) bílou látku (prostěradlo, tričko, utěrku atd.) Právě pod oknem, na podlaze je pak nejbezpečnější místo.

Při zásahu samotném jde pak především o záchranu osob, k evakuaci ze zakouřených pater se používá výšková technika, vyváděcí masky a podobně.

 

Komentáře