Článek o výhradách záchranářky šířil paniku, za trestním oznámením si stojíme, říká hejtmanka

STŘEDOČESKÝ KRAJ – Hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) v Událostech, komentářích na ČT potvrdila, že kraj podal trestní oznámení pro šíření poplašné zprávy na článek serveru Náš region.

Ten informoval o otevřeném dopise záchranářky Veroniky Brožové, která si stěžovala na nedostatek ochranných pomůcek. „Stojíme si za tím,“ říká Pokorná Jermanová.

Veronika Brožová v polovině března adresovala hejtmance Středočeského kraje otevřený dopis, v němž v časech pandemie nemoci covid-19 upozorňovala na nedostatek ochranných pomůcek mezi krajskými záchranáři.

„Prosím, objasněte mi, jak probíhají opatření, která mají zajistit naši a vlastně následně i vaši bezpečnost? Reálně. Protože to, co se dozvídám z médií, se neslučuje s tím, jak to probíhá v realitě. Ubezpečte mě, prosím, že vaše vyjádření nejsou jen pouhopouhé prázdné populistické fráze,“ napsala mimo jiné záchranářka.

Záchranářce kvůli porušení kázně pohrozil její nadřízený a sama hejtmanka potvrdila podání trestního oznámení pro šíření poplašné zprávy. To ale nesměřuje přímo na Brožovou, nýbrž na web Náš region, který o dopise informoval.

„Trestní oznámení je směřováno na článek, protože šířil poplašnou zprávu v době, kdy krize byla na začátku, a způsobil obrovskou paniku mezi lidmi,“ zdůvodňuje krok vedení kraje Pokorná Jermanová. „Záchranáři byli chráněni, mohli použít ochranné pomůcky, od začátku,“ doplňuje.

Za podáním trestního oznámení si Pokorná Jermanová stojí. „Byla krizová situace a každý si musí uvědomit, že přestože vydá nějakou informaci, tak jeho povinností je nechat reagovat druhou stranu. Přes naše telefonáty celý den nebyl k dispozici a prostor nám nedal,“ podotýká středočeská hejtmanka.

Se záchranářkou prý hovořila a ověřovala si také, jestli jsou její informace pravdivé. Hejtmanka poukazuje také na to, že Brožová byla jediná, která si stěžovala otevřeným dopisem, o němž navíc neinformovala své nadřízené.

Předseda středočeské ČSSD Robin Povšík označil postup hejtmanství za morálně i politicky nepřijatelný. Sociální demokraté jsou koaličním partnerem hnutí ANO ve vedení kraje. Pokorná Jermanová ale konstatuje, že Povšík není členem zastupitelstva ani rady. „Respektuji to a je to jeho vyjádření,“ dodává.

Záchranářky se zastala také Komora záchranářů s tím, že je potřeba se připravit na případnou druhou vlnu nákazy a vedení kraje by si nemělo zahrávat s důvěrou zdravotníků. Brožová přesto hodlá ke konci června středočeské záchranáře opustit.

Komentáře