Ceny ovoce a zeleniny v Česku dohnaly i drahou Belgii. O příjmech to ale neplatí.

ČR – Do růstu spotřebitelských cen v Česku se promítlo především zdražení potravin.Vepřové maso, uzeniny, zelenina, ovoce, cukr či mouka stály více než před rokem.

Srovnali jsme ceny vybraného ovoce a zeleniny v Česku a v Belgii a došli k závěru, že ve vybraných položkách už Česko evropské ceny dohnalo.

Jsou to právě regály s produkty českých i evropských zemědělců, kde je postupné zdražování patrné asi nejvíce. Například v  jednom z obchodů českých řetezců stojí kilo červené papriky 80 korun, půl kila balených rajčat – v akci – 30 korun. Půl kila hroznového vína vyšlo na 70 koruna a půl kila citronů na 40 korun.

Stejný nákup, ve stejném řetězci, tentokrát ale v Belgii. Tedy v zemi, která i statisticky vychází jako jedna z nejdražších zemí v Evropě. Podle dva roky starého průzkumu místního ministerstva financí je právě Belgie o devět procent dražší než Francie a o 13 procent dražší než Nizozemsko či Německo.

Červená paprika tu vyšla v přepočtu stejně jako v Česku, hroznové víno o korunu levněji, citrony pak o osm korun levněji na kile. Největší rozdíl byl u rajčat. V Belgii vyšla na 27 korun, jednalo se však o cenu za kilogram.

Česko tak cenami v obchodech dohnalo Evropu, o příjmech se to ale říct nedá. Průměrný příjem činí v Belgii v přepočtu 88 tisíc korun. V Česku činila mzda v prvním čtvrtletí v půrměru 34 077 korun. Belgičan si tak v průměru může koupit uvedeného zboží 2,5krát více než Čech.

 

Komentáře