Aquaplaning přičinou několika dopravních nehod

Ilustrační foto.

PŘÍBRAMSKO – Během tří dnů havarovali na Příbramsku čtyři řidiči kvůli nezvládnutí jízdy na mokré vozovce, na které dostali tzv. aquaplaning. Jde o jev, ke kterému dochází při zvýšené rychlosti automobilu na mokré vozovce, lze ho definovat jako ztrátu přilnavosti pneumatiky k silnici vlivem vody, která se dostala mezi komunikaci a pneumatiky. Ty nezvládají odvádět dostatek vody z pod kol, čímž se před nimi vytváří tzv. vodní klín.

Ve čtvrtek 13. května ráno došlo k nehodě na dálnici D4 v katastru obce Mokrovraty. Jednatřicetiletá motoristka dostala aquaplaning a poté vjela do středových svodidel. Zraněn nikdo nebyl, hmotná škoda činila 120 tisíc korun.

Následující den chvíli před půlnocí nabourala v katastru obce Bohutín dvě osobní vozidla. Jednadvacetiletý šofér v zatáčce nezvládl řízení na mokrém povrchu komunikace a narazil do oplocení a do hospodářských budov. „Sanitka muže převezla do nemocnice k ošetření. Škoda byla vyčíslena na 160 tisíc korun. Projetí této zatáčky se nezdařilo ani dvaadvacetileté ženě. Po nárazu do náletových dřevin a do oplocení pozemku způsobila škodu ve výši 180 tisíc korun,“ uvedla policejní mluvčí Monika Schindlová.

Poslední nehoda se odehrála v sobotu v odpoledních hodinách na dálnici D4 u Obořiště. „Pětačtyřicetiletý motorista po smyku utrhl část svodidel, která zůstala ve voze v místě řidiče, a nakonec auto zakončilo svou jízdu na silnici v pozici na střeše, kdy začalo hořet. Vážně zraněný muž byl do nemocnice transportován letecky,“ konstatovala mluvčí příbramské policie. Škoda se vyšplhala na 300 tisíc korun.

Jak aquaplaningu předcházet? Základem je přizpůsobit styl jízdy aktuálním podmínkám a stavu vozovky, obecně lze říci zpomalit a vyhnout se prudkému zatáčení.

Jak ho zvládnout? Nebrzdit, držet pevně volant, sešlápnout spojku a ubrat plyn.

Komentáře