Příběhy 20. století hledali u svých sousedů žáci z Příbrami i Milína

Foto: MěÚ Příbram

PŘÍBRAM – Minulý týden se v prostorách auly waldorfské základní školy uskutečnila závěrečná prezentace projektu Příběhy našich sousedů. Do něj se zapojili žáci příbramských základních a středních škol a základní školy z Milína.

„Existuje řada důvodů, proč považuji tento projekt za velmi přínosný. Za nejdůležitější však pokládám přiblížení si některých momentů moderních dějin, kde význam nejlépe podtrhnu citátem mého oblíbeného státníka Winstona Churchilla, národ, který zapomene svou minulost, nemá žádnou budoucnost,“ uvedl na prezentaci jednotlivých příběhů příbramský místostarosta Václav Švenda s tím, že neméně významné je i vzájemné poznávání a komunikace mezi mladou a starší generací.

Projektu se zúčastnilo celkem dvanáct žákovských týmů ze sedmi škol. Žáci pamětnické příběhy, které se jim podařilo zaznamenat, představili před odbornou porotou i samotnými pamětníky a dalšími hosty. Nejlépe si vedl tým ze Základní školy Jiráskovy sady, který představil příběh Vojtěcha Kříže, vzpomínajícího na hornické demonstrace proti okupaci Československa v roce 1968. Na dalších oceněných místech jsou tým z Obchodní akademie Příbram s příběhem Ludmily Fousové, která prožila zatýkání gestapa na příbramském gymnáziu a tým z Gymnázia Legionářů, který zpracoval vzpomínky Daniela Kříže na protikomunistické demonstrace koncem 80. let.

Tento unikátní projekt realizovalo město ve spolupráci se společností Post Bellum a příběhy místních pamětníků, které žáci zpracovali, se tak staly součástí Paměti národa, nejrozsáhlejší pamětnické sbírky v Evropě.

Komentáře