Do Litavky se vrátí Lipan

PŘÍBRAMSKO – Lipan podhorní (Thymallus thymallus) je rybou, která dala název celým rybářským oblastem tzv. lipanového pásma. Přitom ze středočeských toků tato hejnová ryba, která je oblíbená i v gastronomii, postupně mizí. Krajští radní se proto rozhodli podpořit snahy rybářů o posílení vymírající populace.

„Středočeský kraj se rozhodl ve spolupráci s rybářským svazem podpořit takzvanou reintrodukci Lipana podhorního do vodních toků, které byly pro tuto rybu vždy typické a ve kterých se jí dobře dařilo. Očekávaná výše nákladů Středočeského kraje spojených s vypuštěním 18 000 kusů lipanů starších jednoho roku do vybraných vodních toků na území Středočeského kraje dosahuje výše 150 tisíc korun,“ uvedl náměstek hejtmanky pro oblast životního prostředí a zemědělství Miloš Petera (ČSSD). Ten doplnil, že se tato ryba bude vysazovat například do toků Litavky, Jizery nebo Doubravického potoka.

Lipan má rád poměrně rychle tekoucí potoky a říčky. Podobně jako losos a pstruh umí vyskočit do výšky pro hmyz. V optimálních podmínkách dosahuje délky mezi 40 až 60 cm a váží obvykle do půl kilogramu. Lipan se dožívá 6 až 7 let. V gastronomii je oblíbený pro tuhou konsistenci velmi chutného masa bez svalových kůstek, které má lehce narůžovělou barvu. Od roku 2000 rybáři registrují kritické snižování výskytu této ryby. Proto přišli ve většině republiky, Středočeský kraj nevyjímaje, s razantní ochranou druhu, kdy je rybář povinen ulovené kusy šetrně vrátit zpátky vodě, aby se populace ještě neomezovala. Reintrodukce bude monitorována katedrou rybářství ČZU.

Komentáře